Jenny bough 4 combo packs of popcorn and candy for 32$ at the movie theater, what was the cost of each pack?
1 answer:
Answer:
$8
Step-by-step explanation:
Each pack includes one pack of popcorn and one pack of candy. Since Jenny bought 4 packs, and it cost $32 in total, the equation will look like:
4x = 32
To solve this you divide 4 into each side of the equation:
4x = 32
---- ----
4 4
x = 8
The answer is 8.
Hope this helped.
You might be interested in
Answer:
There is a discontinuity at x=1
Step-by-step explanation:
Answer:
its 80
Step-by-step explanation:
the ratio is 80 hope this helps!
Answer:
20 pizzas.
Step-by-step explanation:
40% = 8
1% = 8 ÷ 40 = 0.2
100% = 0.2 x 100 = 20
Do 1.50 divided by 3 to get the unit price.
The answer is (D) or 1728 In³