1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ale4655 [162]
3 years ago
9

2. Dr. Scott bought 3 pound of oranges for $1.50. How much would 7

Mathematics
1 answer:
n200080 [17]3 years ago
6 0

Do 1.50 divided by 3 to get the unit price.

You might be interested in
PLZ Answer ASAP!
lilavasa [31]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

consumers purchase an item that exceeds their available account balance.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which ordered pair is a reflection of (3, 7) across the y-axis?
worty [1.4K]

Answer:

(-3, 7)

Step-by-step explanation:

It is like putting a mirror on the y-axis. It is asking what point is the photo negative of the point, like a mirror. You see yourself in the mirror but everything is opposite. Your right hand is your left. So which point is the photo negative of (3, 7)? (-3, 7) Because it is only across the y-axis, the y value stays the same.

3 0
2 years ago
What’s the answer for this hurry
Flura [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

Converse

7 0
3 years ago
PLEASE HELP ME I BEG IMMA FAILLLLLLLLLLLLLLLL
Irina18 [472]

Answer:

7:1

Step-by-step explanation:

There are two cubes, one with 14 cm and one with 2 cm. 14:2 is equal to 7:1.

4 0
2 years ago
What is the unit rate of $420 for 15 tickets!
gayaneshka [121]
I could be wrong but I got 28. I devided 420 by 15
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Describe the transformation that takes f (x) = x+1 to g (x)=-x+4
    5·1 answer
  • Solve for x:<br><br> HELPP PLEASE WILL MARK BRAINLIEST :))))
    6·2 answers
  • Suppose x represents an objects weight on Earth. Write two expressions: one that you can use to find the objects weight on Mars
    13·1 answer
  • Robert already has 15 dollars. Every hour (x) that he works at the bakery he earns another 4 dollars (y). How many total dollars
    8·1 answer
  • Afflatus is a BIG brain
    11·2 answers
  • Alenjandra spent her birthday money on a video game that cost $d, a controller for $13, and a memory card for $16. She had a $5
    5·1 answer
  • A quality control engineer at a potato chip company tests the bag filling machine by weighing bags of potato chips. Not every ba
    6·1 answer
  • What is the area of the triangle Please answer quick
    14·1 answer
  • What is m∠A? ???????
    15·1 answer
  • NEED HELP FAST PLEASE
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!