1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lesechka [4]
3 years ago
10

Sunland Company reports the following operating results for the month of August: sales $300,000 (units 5,000); variable costs $2

23,000; and fixed costs $70,800. Management is considering the following independent courses of action to increase net income. Compute the net income to be earned under each alternative. 1. Increase selling price by 10% with no change in total variable costs or sales volume. Net income $enter a net income if the selling price is increased by 10% 2. Reduce variable costs to 56% of sales. Net income $enter a net income if the variable costs are reduced to 56% of sales 3. Reduce fixed costs by $18,000. Net income $enter a net income if the fixed costs are reduced by $18,000
Business
1 answer:
Dmitriy789 [7]3 years ago
3 0

Answer:

See below

Explanation:

Given selling price per unit = $300,000/5,000 units = $60

1. Increase selling price by 10% with no change in total variable costs or sales volume

Selling price = $60 × 1.1 = $66

Sales revenue = $66 × 5,000 units = $330,000

Increase in sales revenue = $330,000 - $300,000 = $30,000

Here, as costs remains the same, Net income will increase as much as the increase as sales revenue which is $30,000

2. Reduce variable cost to 56% of sales

New variable cost = $330,000 × 56% = $184,800

Saving in variable cost = $223,000 - $184,800 = $38,200

Here, as the fixed cost and sales revenue remains the same, net income will increase as much as the saving in variable cost which is $38,200

3. Reduce fixed cost by $18,000

As the variable cost and sales revenue remains the same, net income will increase as much as the savings in fixed cost which is $18,000

You might be interested in
A purely competitive industry has a very ______ number of sellers, whereas the other three market structures reflect a progressi
andrezito [222]

A purely competitive industry has a very <u>large </u>number of sellers, whereas the other three market structures reflect a progressively <u>smaller </u>or <u>decreasing </u>number of sellers.

What are three examples of a market that is only competitive?

Agrarian goods like corn, wheat, and soybeans are excellent examples of a market that is purely competitive. Monopolistic competition is similar to pure competition in that it has few barriers to entry and many suppliers.

What exactly is a product whose market is only competitive?

The characteristics of a market with pure competition the products that are sold are identical. Every seller is the same. It is simple for new businesses to enter the market. Products are priced according to what customers are willing to pay.

Learn more about market structures here:

brainly.com/question/8650428

#SPJ4

7 0
1 year ago
How much time of education does it take to be a mechanical engineer
lesantik [10]
I think like 6 years of college
7 0
3 years ago
Windathon, Inc. expects sales volume totaling $500,000 for June. Data for the month follows:
ivann1987 [24]

Answer:

Here the variable cost can be computed using the following formula:

Variable cost = (Sales commissions  + Shipping expense + Miscellaneous selling expenses) ×Sales

Variable cost = (4% + 1% + 3/4%) x $500,000 = $28,750

Fixed cost = Sales manager's salary + Advertising expense + Miscellaneous selling expenses

= $30,000 + $25,000 + $2,100

= $57,100

<em>Total selling expense budget = Variable cost + Fixed cost</em>

<em>= $28,750 + $57,100 </em>

<em>= $85,850</em>

8 0
3 years ago
How many people are in the USA?
likoan [24]
Google the statistics
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marigold corp. has 634000 shares of $10 par value common stock outstanding. during the year marigold declared a 13% stock divide
Vera_Pavlovna [14]

No. of shares outstanding before stock dividend = 634000

Price per share = $46

Stock dividend issued (shares issued) = 634000 x 13%

= 82,420

Value of stocks issued as stock dividend = 82420 x $46 = $3,791,320

No. of shares outstanding after stock dividend = 634,000 +82,420

=716420

Cash dividend = 716420 x 0.60

= 429,852

Total reduction in retained earnings = total value of dividend issued

= $3,791,320 + $429,852

= $4,221,172

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Edgar hired a graduate from his alma mater, thinking he would be a successful first line supervisor. Unfortunately the new hire
    6·1 answer
  • Draw a supply curve of smartphones. Label it. Use any prices and quantities you wish but make your supply curve obey the law of
    15·2 answers
  • The most important stage of creating effective business messages is planning.
    12·1 answer
  • FunZone Inc. identified and developed a SmartCard that can be used at fair grounds to make the ticketing process easier. The com
    13·1 answer
  • had the following balances and transactions during​ 2018: Beginning Merchandise Inventory 10 units at $74 March 10 Sold 7 units
    13·1 answer
  • Which characteristic does monopolistic competition NOT have in common with perfect competition?
    8·1 answer
  • Which of the following statements is not true concerning Peter Jackson's use of computer-generated imagery in The Lord of the Ri
    11·1 answer
  • An investor implements a collar strategy by purchasing 100 shares of the Tesla stock at a price of $840 per share, selling 100 c
    11·1 answer
  • According to _____, those who dominate the world economy penetrate the economies of low-income countries because workers depend
    6·1 answer
  • when a company will reduce the number of projects they have to manage internally to only core projects and send noncritical proj
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!