1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
siniylev [52]
3 years ago
14

Devon paid for 4 pounds of bananas with a $10 bill. He got back $4.00. What was the cost of 1 pound of bananas?

Mathematics
2 answers:
Phantasy [73]3 years ago
7 0
Hi

He paid for 4 pounds of bananas with a 10$ bill. However, they gave him $4 back, so that's mean the total cost for 4 pounds of bananas was for 6 dollars. Now they ask you to find the cost for 1 pound of banana.

4 pounds ............> $6
1 pound.............x (x represents the cost that we are looking for)
Cross multiply
4x = 6
Divide both sides by 4
4x/4 = 6/4
x = 1.5
The final answer is : The cost for 1 pound of banana was for $1.5 dollars.


Good luck ! 

lozanna [386]3 years ago
3 0
One dollar and fifty cents
You might be interested in
Convert 8 gal/h into pt/min
Tpy6a [65]
Hello there.

Convert 8 gal/h into pt/min

1 1/15
3 0
3 years ago
Solve -36 4/9 - (-10 2/9) - (18 2/9)
Charra [1.4K]

Answer:

=−148

     3

(Decimal: -49.333333)

Step-by-step explanation:

−364

9

−(

−102

9

)−

182

9

3 0
2 years ago
Solve the equation for y.<br> 12 13 y + 12 = 1/3 - 20<br> -32<br> -80<br> -320<br> 320
Arisa [49]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

sorry  iiiiiimmm bad at math

4 0
2 years ago
A=9y+3yx<br> Solve for y
algol13
A = y(9 + 3x) factor y out of 9y+3yx, then devided both sides by (9+3x)
A/(9+3x) = y

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve C=2<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cpi%20" id="TexFormula1" title=" \pi " alt=" \pi " align="absmiddle" class="late
Gnoma [55]
      C = 2πr      Divide both sides by 2π
C/2π = r           Switch the sides to make it easier to read
       r = c / 2π
6 0
3 years ago
Other questions:
  • $210 bicycles; 25% discount
    6·1 answer
  • Insert a parenthesis 5+2*9-3=42
    11·2 answers
  • ABCD is a rectangle. What is the value of x?<br><br> 28 feet<br> 45 feet<br> 53 feet<br> 98 feet
    10·2 answers
  • What is 15.47 rounded to the nearest whole number?
    10·2 answers
  • What does the expression 5(x+3) mean?
    13·1 answer
  • There are 24 people using the gym. the ratio of men to women is 2:1. how many men are using the gym
    11·1 answer
  • Sleep apnea: Sleep apnea is a disorder in which there are pauses in breathing during sleep. People with this condition must w up
    5·2 answers
  • Write short note on the rules on how to bisect a line​
    10·2 answers
  • Round 6,311 to the nearest thousand ​
    11·1 answer
  • * GEOMETRY <br><br> please help me show the work for 9, 10, and 11!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!