Answer:
8 hours
Step-by-step explanation:
72-16=56
56÷7=8 hours
Answer:
The cost of 16 oz of granola should be $16.16
Step-by-step explanation:
Given that,
The cost of 3 oz of granola is $3.03
We need to find the cost of 16 oz of granola..
As 3 oz = $3.03
1 oz = (3.03/3) = $1.01
The cost of 16 oz will be :
16 oz = 16×1.01
= $16.16
Hence, the cost of 16 oz of granola should be $16.16.
Answer:
$138
Step-by-step explanation:
We can first turn the words into a mathematical equation by substituting words with the information we have:
Total earning - ( Price of three books)
$180 - (Price of one book x 3)
$180 - ($14 x 3)
Finally, after we have created the mathematical equation, we solve it!
$180 - ($14 x 3)
$180 - $42
$138
Answer:
The correct answer to the question is;
1 < x < <u>4</u>
Step-by-step explanation:
The give parameters are;
ΔABC is an isosceles triangle, with the vertex angle = 35° + 20° = 55°
Therefore, the two base angles are 62.5° each by definition of isosceles triangle
Given that the angle subtended by 4·x - 4 which is 25° is lesser than the angle subtended by the 12 unit side length which is 35° we have;
4·x - 4 < 12
4·x < 12 + 4
∴ 4·x < 16
x < 16/4
x < 4
Therefore, the range is 1 < x < 4
I think it’s C because I did have this question but I’m not sure