1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
julia-pushkina [17]
3 years ago
11

Which equation is correct?

Mathematics
2 answers:
garri49 [273]3 years ago
7 0

<u>Answer</u>

Equation Two is correct.

Dmitriy789 [7]3 years ago
4 0

Answer:

52 × 7 = 50 + 2 × 7

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is 27% of 4000? Enter your answer in the box.
Blizzard [7]
The answer to this is 1,080 
You have to do 27% x 4000
I hope this helped
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to <br> 1/4 - (-3/4)
Nookie1986 [14]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

1/4+3/4 this makes a plus because a -&- makes +

1+3/4

4/4

1

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following options have the same value as 20% of 45 (choose 3 answer)
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

20% of 45 is 9,  

Step-by-step explanation:

So the answer must be 9 for an example 50% of 18 is 9  because to find 50% of something simply divide by 2 .10% of 90 is 9 because to find 10% of something divide by 10. 25% of 36 is 9 because you divide by 4 to get 25% of anything.

3 0
3 years ago
the total charge for a yearly internet movie rental membership is $231.A registration fee of $15 is paid up front and the rest i
Flura [38]

New members pay a fee of $18 per month.

Step-by-step explanation:

Given,

Yearly movie rental cost = $231

Registration fee = $15

1 year = 12 months

Let,

x be the fee per month.

12x+15=231

12x=231-15\\12x=216

Dividing both sides by 12

\frac{12x}{12}=\frac{216}{12}\\x=18

New members pay a fee of $18 per month.

Keywords: subtraction, division

Learn more about division at:

  • brainly.com/question/10435836
  • brainly.com/question/10541435

#LearnwithBrainly

7 0
3 years ago
Solve each equation.<br> 6x2 + 1 = 13
ahrayia [7]
40,681.
40,681. 40,681.
40,681.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • If n+h/5=f+9/9, then n/5=
    13·1 answer
  • Determine whether the number 1 is prime or composite. Explain how you know.
    8·2 answers
  • Help with #3 please
    6·1 answer
  • The admission fee at the county fair is $2 for children and $4 for adults. on a certain day, 2000 people enter the fair and $500
    14·1 answer
  • Mt. McKinley, which is the highest elevation in North America, is 20,320 feet above sea level. Death Valley, which is the lowest
    12·1 answer
  • Find the slope of a line that passes through the
    13·1 answer
  • Ming used the calculations shown to find out how much he would spend on 6 pounds of ground beef if 10 pounds of ground beef cost
    5·2 answers
  • During migration, a hummingbird can fly 210 miles in 7 hours, and a goose can fly 165 miles in 3 hours. Which bird flies at a fa
    14·2 answers
  • The local Deli is selling 1.5 bags of ice for $9.75. What is the unit price?
    10·1 answer
  • Can anyone explain theoretical and experimental portability because math is so difficult
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!