1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dybincka [34]
3 years ago
10

8

Mathematics
2 answers:
Eddi Din [679]3 years ago
6 0
Answer:

Breyers

Step-by-step explanation:

$4.50/30 oz = .15

$15.36/128 oz = .12

$2.88/16 oz = .18
valentina_108 [34]3 years ago
4 0

Answer:

The best deal would be Breyers 15.36 for 128 ounces

Step-by-step explanation:

128/15.36 Is 8 an ounce.

However every other ice cream devided by he same amount of ounces is more that the price of breyers. So basically for bryers you get more for less!'

128/4.50= $28

128/2.88= $44

You might be interested in
What is the equation of the line that passes through the point (4,3) and has an undefined slope?
wariber [46]

x = 4

A line with an undefined slope is a vertical line parallel to the y-axis and passing through all points with the same x-coordinate. For this reason it's equation is x = c where c is the value of the x-coordinate it passes through.

line passes through (4, 3 )

Hence equation is x = 4


6 0
3 years ago
PLEASE HELP... What do you do when none of the variables cancel out while solving systems by elimination?
Vitek1552 [10]

Answer:

multiply one or both of the equations until a variable can cancel out

3 0
3 years ago
Heeeeeeeeeeeelp !!!!!!!!!!!!
Marysya12 [62]

Answer:

Step-by-step explanation:

6x2 + 5x - 4

6x2 + 8x - 3x - 4

2x(3x + 4) - 1(3x + 4)

(2x - 1) (3x + 4)

These are the factors

7 0
3 years ago
Round 12.034 to the nearest tenth
vovangra [49]
The answer is 12.  Thanks (;
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can i be more organized​
Bond [772]

Answer:

  • Write Things Down. ...
  • Make Schedules and Deadlines. ...
  • Don't Procrastinate. ...
  • Give Everything a Home. ...
  • Declutter Regularly. ...
  • Keep Only What You Need. ...
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Frank needs a total of $360 to cover his expenses for the week. He earns $195 a week working at a restaurant and also walks dogs
    7·2 answers
  • at the bead shop, there are 25 rows of beads. if there are 320 beads in each row, how many beads are in the shop?
    11·2 answers
  • What's the answer?<br><br><br> (x – 2) (3x-4)
    14·2 answers
  • Jane earns money walking dogs on the weekends. Jane charges \$5$5dollar sign, 5 for each dog she walks. Complete the table for t
    10·1 answer
  • A jar has marbles in it. Three tenths of the marbles are red. Five tenths of the marbles are blue. Two tenths of the marbles are
    10·2 answers
  • 6(q − 87) = 36 what does q equal?
    6·1 answer
  • Anil weighed 95 kg. He went running every day and began to lose mass. After one month his mass was 74 kg. What was the percentag
    8·2 answers
  • What is the degree of polynomial 3x⁴-4x³y+6x²y²-8x²y³-7y⁴+2
    14·1 answer
  • Solve for x<br> n= 2x+1 / 2<br><br> x=_____
    15·1 answer
  • THE FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST AND 50 POINTS<br> 9(x-5)+8(x+5)
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!