1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reika [66]
3 years ago
13

what is the value after 7 years of a car that originally costs $25,000 rate if it depreciates at a rate of 8% per year ?round yo

ur answer to the nearest dollar.​
Mathematics
1 answer:
12345 [234]3 years ago
7 0

The value of the car after 7 years of depreciation is $13,946.

In order to solve this question you need to start out with the original cost of the car and then subtract 8% of the current value each year.

After each year is the 8% depreciate amount and then the value of the car at the end of that year:

1 - $25,000 x 8% = $2,000. - $25,000 - $2,000 = $23,000

2 - $23,000 x 8% = $1,840. - $23,000 - $1,840 = $21,160

3 - $21,160 x 8% = $1,692.80. - $21,160 - $1,692.80 = $19,467.20

4 - $19,467.20 x 8% = $1,557.38. - $19,467.20 - $1,557.38 = $17,909.82

5 - $17,909.82 x 8% = $1,432.79 - $17,909.82 - $1,432.79 = $16,477.03

6 - $16,477.03 x 8% = $1,318.16. - $16,477.03 - $1,318.16 = $15,158.87

7 - $15,158.87 x 8% = $1,212.71. - $15,158.87 - $1,212.71 = $13,946.16

You might be interested in
Please answer this correctly
grin007 [14]

Answer:

Tyler maybe...........

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eric created a rectangular patio using 1 foot square paving stones which are sold in batches by the Dozen the patio measures 7 f
Verdich [7]
Eric need 5 batches of paving stones to created his patio.
6 0
3 years ago
Suppose you invest $10,400 in equipment to manufacture a new board game. Each game costs $2.65 to manufacture and sells for $20.
tamaranim1 [39]
Answer: 599.42 games
To answer this question, you need to calculate the revenue for every game sold first. The calculation would be:
Revenue= sell cost - manufacture cost= $20-$2.65= $17.35/game.

Break even is the point when the game manufacturing cost(equipment cost included) is covered by the revenue you got. Then the calculation would be:

total game cost= revenue per game * number of game sold
$10400= number of game sold * $17.35
number of game sold= 10400/17.35=  599.42 games

3 0
3 years ago
Jenny made five loaves of banana bread that had 1/4 cup of oil in each loaf. After she was done baking, she had 5/8 cup of oil r
-Dominant- [34]
The answer is 1 - 5/8
= 3/8
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x?
Llana [10]
The external angle is equal to the sum of the opposite internal angles.
.. 6x +1 = (2x +10) +79
.. 4x = 88 . . . . . . . . . . . . . subtract 2x+1
.. x = 22
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve x3 = 125 over 27
    12·2 answers
  • Andrew wants to know how many 3/16 pound servings are in a bag containing 7/8 pound of granola.
    15·2 answers
  • Find two numbers whose sum is 42 and whose difference is 16.
    6·1 answer
  • Please help me no one even bothers to help so plzzzz i BEGGGGGGGGGGG
    14·1 answer
  • Please help if you know how to use Similarity in Geometry! <3 *
    8·1 answer
  • V3
    10·1 answer
  • Please help with question 7 and 8 also 9
    14·1 answer
  • What does This equation equal ?3.91 x 10-2 =
    13·1 answer
  • …… help me pls ………xxxdxxxx
    6·1 answer
  • A triangle with vertices at A(0,0), B(0,4), and C(6,0) is dilated to yield a triangle with vertices at A(0,0), (B(0,10), and C (
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!