1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-14-01-66 [18.8K]
2 years ago
10

5. solve for x

Mathematics
1 answer:
miss Akunina [59]2 years ago
7 0

Answer:

x = 17, MN = 11

Step-by-step explanation:

Given 2 secants from an external point to a circle, then

The product of the external part and the whole of one secant is equal to the product of the external part and the whole of the other secant.

(5)

7(7 + x) = 8(8 + 13) = 8 × 21 = 168 ( divide both sides by 7 )

7 + x = 24 ( subtract 7 from both sides )

x = 17

(6)

9(9 + 2x - 7) = 10(10 + 8)

9(2x + 2) = 10 × 18 = 180 ( divide both sides by 9 )

2x + 2 = 20 ( subtract 2 from both sides )

2x = 18 ( divide both sides by 2 )

x = 9

Then

MN = 2x - 7 = 2(9) - 7 = 18 - 7 = 11

You might be interested in
What’s the cos a? what’s the tan a? what’s the sin a ?
Verizon [17]
Cos A) 16/20 or 4/5
Tan A) 12/16 or 3/4
Sin A) 12/20 or 3/5
8 0
3 years ago
6th grade math help me pleaseeee
Ilya [14]

Answer:

D :3 -Your friend, Bill Cipher

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of each expression.
Damm [24]

I'm not sure

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
If the temperature in the Arctic is -13C, but it then rises by 20C, what is the new temperature?
miv72 [106K]

Answer:7

Step-by-step explanation:

all you have to do is subtract 20-13

4 0
2 years ago
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Madison is training for a marathon. Her goal is to run 26.2 miles a day. She currently can run 18.5 miles in a day. About how ma
    11·2 answers
  • 135 UB students were surveyed and asked how many hours a week they spent studying. The results are in the table below?
    6·1 answer
  • Greg has a container of building blocks that has 4 blocks in each row and 8 blocks in each column. How many
    12·2 answers
  • Figure 1 is dilated to get Figure 2.
    8·2 answers
  • If you begin investing at age 45 instead of age 40, how much more do you need to invest per month to have $retirement ? Why this
    15·1 answer
  • Please answer quickly! I’m so confused and I have no idea what to do! I will mark brainliest!
    9·2 answers
  • The interior angles formed by the sides of a quadrilateral have measures that sum to 360 degrees. what is the value of x? enter
    5·1 answer
  • -9(-4r + 6s) + 3s – 7(6s – 2r)
    5·2 answers
  • This is war Hannah Jaxson. quit deleting my answers
    10·1 answer
  • Find the volume of the rectangular pyramid ​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!