1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ArbitrLikvidat [17]
3 years ago
14

Each bag of trail mix weighs 3/8 pound. The combined weight of a set of bags is 3 3/4 pounds How many bags are there?

Mathematics
2 answers:
Airida [17]3 years ago
5 0

Answer:

10

Step-by-step explanation:

3/ 8 is 0.375 while 15/4 is 3.75

so I divide 3.75 by 0.375 which is now 10 the answer is 10 bags

soldi70 [24.7K]3 years ago
4 0

Answer:

22

Step-by-step explanation:

(33/4)÷(3/8)

=8.25/.375

=22

You might be interested in
If costs $2.28 for 12 fluid ounces of dishwashing detergent. what is the cost per fluid ounce?
sesenic [268]

Answer:

0.19

Step-by-step explanation:

12u->2.28

1u-> 2.28 /12

=0.19

6 0
3 years ago
X
arlik [135]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

6 divided by 2 equals 3 then you multiply 3 by 3 which equals 9.

Hope this helps!!!!!!!!!!

Be safe!!!!!!!

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The length of a bridge is 230 m. The length of each of Robert's paces is 75 cm.
wariber [46]

Answer:

307 paces

Step-by-step explanation:

First, lets convert Robert's pace to metres. (cm > m)

75cm = (75/100)m

= 0.75m

Number of Full Paces = Length of Bridge / 1 Full Pace

=

\frac{230m}{0.75m}  \\  = 306 \frac{2}{3} paces

See , we must have full paces, and in this case we are finding the minimum number of paces, so we will be looking at the lowest possible whole number, which in this case, is 307 paces.

5 0
2 years ago
Corey gave the cashier a $100 bill for 4 amusement park tickets. The cashier gave him $26.80 change. If each ticket cost the sam
Travka [436]

Answer:

$18.30

Step-by-step explanation:

100 - 26.80 = 73.20

73.20 / 4 = 18.30

4 0
3 years ago
Whats 18÷19 ok im only in grade 5 so
anastassius [24]
18÷19=0.94736....................
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The store sale 85% off only today. Ella planned to buy these skates anyway, and so she bought them immediately.
    14·1 answer
  • Ms. Harvey uses 70 ft of fencing to build a fence around a rectangular garden. The area of the garden is 300 square feet. What a
    8·1 answer
  • You purchase x number of balloons for your party. You distribute them evenly among 8 tables. While you are finishing up with you
    13·2 answers
  • Number 4 please thank you.
    14·2 answers
  • 460 is what percent of 808
    5·1 answer
  • Pls help me quickly
    11·1 answer
  • Ursula bought 9 dozen rolls of first aid tape for the health office. The rolls were divide equally into 4 boxes.
    8·1 answer
  • Please this is due today someone help me !!!!!
    6·1 answer
  • Find the y-intercept of the line on the graph. ​
    5·1 answer
  • What is 73 divided by 8 equal in remainder???
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!