1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firlakuza [10]
3 years ago
8

The length of a classroom is 35 feet. What is the measurement in YARDS andFEET? *​

Mathematics
1 answer:
notsponge [240]3 years ago
7 0

Answer:

35 feet or 11 \frac{2}{3} or ≈11.67 yards.

Step-by-step explanation:

A yard is 3 feet.

35÷3=

11.66... (6 continues forever) or 11 \frac{2}3} (11 2/3) yards

You might be interested in
7. Eddicycle Cycle Shop sells the Ultra Extreme X mountain bike for $179.98. Kammie Cycles sells the same
STALIN [3.7K]

Answer:

edficycle cycle shop luisa sella otuff

3 0
3 years ago
Clara has 9 pounds of apples. She needs 1 1/4 pounds to make one apple pie. If she saves 2 pounds for applesauce, how many pies
sattari [20]

Answer:

She can make 6 pies.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the intervals over which the function is increasing. I think it's B which is (-oo,-1),(-1,0) but want to make sure
Butoxors [25]
That looks correct. If your graph let's you scroll upward, double check to see if the line crosses 1 on the x axis. as long as it never touches x=1, you answer is correct
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A figure is triangular in shape and is semicircular at the bottom. find perimeter and area of figure
asambeis [7]
Fr we need the measurements to do the work bro
5 0
3 years ago
32.28 in<br> expanded form​
igor_vitrenko [27]

Step-by-step explanation:

expanded form is adding each place value together with zeros replacing all other spots

32.28

30.00 + 2.00 + 00.20 + 00.08

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with this question
    11·2 answers
  • What is the value of 30-2(7+2)-1? 11 14 17 19
    9·2 answers
  • 3 roads, A, B, C is three times longer than A. C is twice as long as B. Draw the roads. What fraction of the total length of the
    14·1 answer
  • If 6 pencils cost $3.60 what is the unit price of the pencils
    12·1 answer
  • Alice purchased a cell phone for 30% ff the original price. The sales price was $84 . What was the original price of the cell
    9·1 answer
  • What is the quotient of 63 and 0
    13·2 answers
  • A recipe for chicken marinade says, ''Mix 3 parts oil with 2 parts soy sauce and 1 part orange juice. ''if you need 42 cups of m
    8·1 answer
  • Answer plz I will give correct answer as brainliest
    8·1 answer
  • Solve for x <br><br> 3x/6 + 1 = 7
    9·2 answers
  • Can someone please help with this question. 20 points up for grabs!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!