1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
trasher [3.6K]
3 years ago
10

3 days to 1 week. Type as a ratio in the form of a fraction

Mathematics
1 answer:
Vadim26 [7]3 years ago
8 0
3 days : 1 week

1 week = 7 days

therefore 3 days : 1 week = 3 days : 7 days = 3 : 7
You might be interested in
Rafael is going for a walk. he takes 3 hours to walk 7.5 miles. What is his speed
irina [24]
He speed maybe be 2.5
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution? you can solve using elimination or substitution.
Alexxx [7]
Plug in the x+3 for y.
8x-x+3=12
7x=9
X=1.3

Then, y= -0.25
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write each statement as a conditional.
mart [117]

Answer:

b. Alberto can go to the movies if he washes the car.

Step-by-step explanation:

a. A triangle with all angles congruent <u><em>is</em></u> equilateral.

b. Alberto can go to the movies <u><em>if</em></u> he washes the car.

5 0
1 year ago
Rosa can till 375ft of land in 15min what is Rosa's tilling rate
dedylja [7]
375 / 15 = 25 ft per minute <== Rosa's tilling rate
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 10 guest attending the gathering. There are 5 turkeys and each turkey weighs 4 pounds. If each person eaf the same amo
Westkost [7]

I think you have multiply 5x4 which equals 20 then 20 divided by 10 which equals 2 and that’s ur answer

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Make a the subject of: b=(a-3)²
    6·1 answer
  • Iliana's math grade increased from 65 to 86. Fiona's math grade increased from 70 to 80. What is the difference, rounded to the
    5·1 answer
  • 2 x t 5 y = 10 ( solve for y )
    14·1 answer
  • PLZ HELP WITH ALGEBRA HMW <br> Solve for x.<br><br> z = 6 π x y
    7·1 answer
  • What’s the difference between the polynomials ?
    10·1 answer
  • Help please..... 11 pointsssss
    7·2 answers
  • In the coordinate plane, what is the distance between (3, 7) and (3, -1) ?
    11·2 answers
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • The area of a door is 3024 square inches. If the length of the door is 48 inches longer than the width of the door, what is the
    6·1 answer
  • Diego is buying fruit at the store. Which costs less:
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!