1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Whitepunk [10]
2 years ago
5

What is the unit rate $1.79 for 15 oz rounded to nearest tenth

Mathematics
1 answer:
ser-zykov [4K]2 years ago
8 0

Answer:

$0.119... per oz, or 0.1

Step-by-step explanation:

$.179 ÷ 15 = 0.119...

Now round to the nearest tenth, and you get 0.1.

You might be interested in
The sugar sweet company will choose from two companies to transport it’s sugar to market. The first company charges 4490 to rent
lilavasa [31]
Um, I don't know if I actually answered the question, but I think that the second one is cheaper to rent. 
4 0
3 years ago
What is the solution to бn + 1 = 2n – 7
yawa3891 [41]

Answer:

n = -2

Step-by-step explanation:

6n = 2n-8

4n = -8

n = -2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe calls for One-fourth cup of broth. The largest volume-measuring tool that Tabitha has is a teaspoon. She knows that the
Zielflug [23.3K]

Answer:

I guess The last option 21 and one- Third teaspoons

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
53.58 is 47 percent of what?
I am Lyosha [343]

Answer:114

Sorry

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the domain of the function f(x) =startroot 1/3x+2
Nutka1998 [239]

Answer:

hsjwueuddhshsjdjdjjenendnnddnd

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 500(x - 3) = 5000<br><br><br><br> x = _____
    14·1 answer
  • Determine the missing measures.<br> 38, a=
    13·1 answer
  • Gena attached a dog ramp to her sofa, which allows her oldest dog to easily climb onto a seat cushion. The ramp is 55 inches lon
    5·1 answer
  • Please please help!!
    7·1 answer
  • What is the remainder when x^2+5 is divided by x+1?
    15·1 answer
  • Solve the equation and check the solution.
    10·1 answer
  • A set of weights includes an 8 lb. barbell and 6 pairs of weight plates. Each pair of plates weighs 15 lb. If x pairs of plates
    11·1 answer
  • If there is an x find the value of it if not explain what needs to be given
    8·1 answer
  • Three friends Luke nick and serena are kicking a soccer ball to each other on the beach Luke kicks the ball to Serena who kicks
    9·1 answer
  • If f(x) = 3x + 2, what is f(5)?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!