1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luden [163]
3 years ago
5

Solve the inequality if you can help i would appreciate it n-9 < 4

Mathematics
1 answer:
saveliy_v [14]3 years ago
5 0

Answer:

n<4+9

n<13

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The difference between three times a number and seven is twenty. What is the number?
Mama L [17]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

(9*3) = 27 which is 20 more than 7

6 0
3 years ago
I cant see the answers anyone else has the problem
Jet001 [13]

Answer: im having the same problem

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Help please I’m stuck
Jlenok [28]
12:4=3
9:3=3
so u multiply each side by 3 to get the second triangle..
answer: 4.5*3 =13.5
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
During a furniture sale, Dorothy paid $20 for new couch cushions. If the discount percentage is given in the first column, find
DochEvi [55]
<h3>Answers:</h3><h3>First box = 57.14</h3><h3>Second box = 80</h3>

=============================================

Explanation:

If you save 65%, then you pay the remaining 35%

0.35x is the final price when x is the original price

0.35x = 20 solves to x = 57.14 approximately after dividing both sides by 0.35

57.14 goes in the first box

--------------

This must mean 80 goes in the other box.

Here's the steps on how to get 80

If you save 75% then you pay the remaining 25%

0.25x = 20

x = 20/0.25

x = 80

80 goes in the second box

3 0
2 years ago
Find the unit price for each size of Jiffy peanut butter and determine which size is the better buy 18 oz. $3.28
Liono4ka [1.6K]
Price this per ounce
18oz = $0.182 per ounce
22oz =$0.181 per ounce
28oz =$0.174 per ounce
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the product of 3x(x^2+4)
    14·1 answer
  • Which attteibutes do the parent cubic and cube root functions have ?
    10·1 answer
  • Match the polygons formed by the sets of points with their perimeters (rounded to the nearest hundredth). Tiles A(1, 1), B(6, 13
    8·2 answers
  • Find the missing value in the ratio table. Then write the equivalent ratios.
    15·1 answer
  • Which postulate or theorem justifies this statement: ∠ 11 + ∠ 10 = 180°
    7·1 answer
  • Jessica wants to buy a new team jacket that’s cost 35$
    6·1 answer
  • Someone please help I need the answers
    5·1 answer
  • A supermarket sells fruit snacks by the box. Each box holds x packages of strawberry snacks and y packages of cherry snacks. Nin
    9·2 answers
  • Help pleaseeeeeeeeeeeeeee
    7·1 answer
  • Question (e) only please show working as well appreciate it
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!