1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nexus9112 [7]
3 years ago
6

If (x) = 3x - 5 and g(x) = x + 3, find (f - g)(x).

Mathematics
2 answers:
Temka [501]3 years ago
8 0

Answer:

2x -8

Step-by-step explanation:

f (x) = 3x - 5

g(x) = x + 3,

(f - g)(x) = 3x - 5 - ( x+3)

Distribute the minus sign

            = 3x-5 -x-3

Combine like terms

           = 2x -8

yarga [219]3 years ago
4 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

(f-g)(x)=(3x-5)-(x+3) = 3x-5-x-3 = 2x-8

You might be interested in
What is the value of x​
sattari [20]

Answer: x⁰ = 104⁰

Ok done. Thank to me :>

7 0
2 years ago
I need help with this plz
emmasim [6.3K]

Answer:

x^{15}

Step-by-step explanation:

Distribute the ^3 on top

(27 x^{6} y^{-9})

distribute the ^ -9 on bottom, only to what is in the parenthesis

(27 x^{-9} y^{-9})

the 27's cross out, the y^{-9} 's cross out

x^{6}/ x^{-9} is left

move the  x^{-9} to the top of fraction to change its sign

x^{6} · x^{9} = x^{15}

3 0
3 years ago
If Rosita can buy blank audio
choli [55]

Answer: $387

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A carton of one dozen eggs costs $1.92. What is the unit price of each egg?
telo118 [61]

Answer:

$0.16

Step-by-step explanation:

unit price = price of carton / number of eggs

unit price = $1.92/12

unit price = $0.16

5 0
2 years ago
Suppose that Fx) = x3 and G(x) = -2x2. Which statement best compares the
Rudiy27

Answer:

D

Step-by-step explanation:

you can just find the value of y and try some number of x

i.e. if x = 0, both of them will be 0

x = 1

G(x) result is -2

F(x) result is 1

x= -1

G(x) result will be 2

F(x) result is -1

so from these we can prove that G(x) is bigger graph than F(x) but flip vertically by y axis

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A truck can be rented from Company A for $120 a day plus $0.60 per mile. Company B charges $60 a day plus $0.90 per mile to rent
    12·1 answer
  • Only some points on a graph of an equation satisfies the equation. true or false?
    6·1 answer
  • Choose the correct answers for (a) the total installment price, (b) the carrying charges, and (c) the number of months needed to
    5·2 answers
  • Given that (-7,-7) is on the graph of f(x), find the corresponding point for the function f(x-5)
    5·1 answer
  • Add. Write your answer in simplest form.<br> 2 5/6 + 3 2/5
    13·1 answer
  • On​ Saturday, Breanna drove 10 miles. On​ Sunday,40 drove miles. The number of miles drove on Sunday is what percent of the numb
    15·1 answer
  • Abe plans to lay tiles on the areas shown. A case of tiles costs $40 and covers 15 square feet. How much does Abe need to budget
    10·1 answer
  • Madeline has 2 times the number of games as Paulo. Paulo has 4 more games than Tyler. If Tyler has 9 games, how many games are t
    12·1 answer
  • Jackson is making lemonade for a class party tablespoons of lemonade mix for 6 oz of water he wants to make four quarters of lem
    9·1 answer
  • PLEASE HELP QUICK!!!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!