1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
salantis [7]
3 years ago
5

Pls can somebody help me ??? Is due today

Mathematics
2 answers:
Inga [223]3 years ago
5 0

Answer:

I think $190,7 cause you have to find the percentages of the taxes and handling fee then add it to her accurate price.

Kobotan [32]3 years ago
5 0
$180 Is 100%

$180 Divided By 100 = 1.8

$1.8 Is 1%

$1.8 x 5 = 9

Sales Tax Was $9

$1.8 x 1.5 = 2.7

Handling Fee Was $2.7

$180 + $9 + $2.7 = 191.7

She Paid $191.7
You might be interested in
You have been averaging 55 sales per day. Per our new policy, everyone needs to increase his or her sales per day by 10% in the
Mariulka [41]
To find your new number of sales per month, you will need to find the number of sales you have per month (based on 30 days per month).  

55 x 20 = 1650 sales.

Than, you will need to calculate what 10% of this is and add it to your original sales number.

0.1 (10%) x 1650 = 165

1650 + 165 = 1815

You will need approximately 1815 sales based on the 30 day month.
8 0
3 years ago
A swimmer can swim at a rate of 8 meters per second. How far can he swim in 1.5 minutes?
Ronch [10]
It has to be 12. I mulitplied 8 x 1.5
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP REAL ANSWERS!
Norma-Jean [14]
I’m sorry i don’t know but i’m thinking it’s B not sure tho
6 0
3 years ago
120540000 in word form and expanse from
valina [46]
One hundred twenty million five hundred forty thousand<span />
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many significant figures are in the number 100.09?
Dovator [93]

Answer:

Step-by-step explanation:

6

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to find mode od the grouped data
    8·1 answer
  • Amanda delivers 56 meals in 4 hours. At this rate, how many meals can she deliver is 7 hours?
    8·2 answers
  • What is the equation of the line that is parallel to the line y=3x-11 and
    5·1 answer
  • 14+7×54÷6-7 work for the problem
    12·2 answers
  • A corner store is selling a 30 pack of water bottles for $7. What is the unit price of a water bottle?
    10·1 answer
  • F the coordinates of A and B are (-10, -3) and (7, 14), respectively, the x- intercept of is
    7·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the pair of points (-10,14) and(-6,12)
    10·1 answer
  • How many different TWO-letter passwords can be formed from the letters abcdefg of no reputation of the letters is allowed
    8·2 answers
  • According to the graph, what is the value of the constant in the equation<br> below?
    9·2 answers
  • Please help.<br> I need to know if the sequence is arithmetic
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!