Ann went (1) for his distance
9514 1404 393
Answer:
$81
Step-by-step explanation:
The garden is 4 yards = 12 feet by 3 yards = 9 feet. The area of it is the product of these dimensions, ...
(12 ft)(9 ft) = 108 ft²
The cost of fertilizer for that area will be ...
($0.75/ft²)(108 ft²) = $81.00
They will spend $81.00 to fertilize the garden.
Hi there! :)
<u><em>Answer:</em></u>
<u><em>x=23</em></u>
<u><em>*The answer must have a positive sign.*</em></u>
Step-by-step explanation:
This lesson it's about addition property of equality.
First, you add by 8 from both sides of an equation.

And then, you add by the numbers. Simplify and solve.

Final answer: → 
Hope this helps!
Thanks!
-Charlie
Have a great day!
:)
:D
Answer:
x= -13/5
Step-by-step explanation: