1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
3 years ago
13

Question 1 (1 point)

Mathematics
1 answer:
Naily [24]3 years ago
8 0

Answer:

P ( -1, -3)

Step-by-step explanation:

Given ratio is AP : PB = 3 : 2 = m : n  and points A(5,6) B(-5,-9)

We will calculate coordinates of the point P which divides line segment AB  in the following way:

xp = (n · xa + m · xb) / (m+n) = (2 · 5 + 3 · (-5)) / (3+2) = (10-15) / 5 = -5/5 = -1

xp = -1

yp = (n · ya + m · yb) / (m+n) = (2 · 6 + 3 · (-9)) / (3+2) = (12-27) / 5 = -15/5 = -3

yp = -3  

Point P( -1, -3)

You might be interested in
Table 1 contains outputs of the function f(x)=b^x for some x values and Tables 2 contains outputs of the function g(x)=logb (x)
REY [17]
What’s your question
6 0
3 years ago
X^2 - 81y^2<br><br>can someone please answer this ?​
harina [27]

Answer:

Since both terms are perfect squares, factor using the difference of squares formula.

(x+9y)(x−9y)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Having trouble with add or subtracting the given polynomials
Bumek [7]

7.

(2b^2+7b^2+b)+(2b^2-4b-12)

(9b^2+b)+(2b^2-4b-12)

9b^2+b+2b^2-4b-12

11b^2+b-4b-12

11b^2-3b-12

8.

(7g^3+4g-1)+(2g^2-6g+2)

7g^3+4g-1+2g^2-6g+2

7g^3-2g-1+2g^2+2

7g^3-2g+1+2g^2

7g^3+2g^2-2g+1

Hope this helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
For the given word problem, identify the rate of change. Gasoline at a particular gas station costs $2.78 per gallon. If Cory bu
zhenek [66]

Answer:

Cory bought 6.47 gallons

rate of change is $2.78 per gallon

Step-by-step explanation:

cost of gas per gallon = $2.78

it means that if one buy 1 gallon he will have to pay $2.78 and similary for each increase in 1 gallon of gallon gas he will have to pay $2.78.

Thus, rate of change is cost of gas per gallon as cost to buy gas changes with the change in quantity of gallon.

Let the quantity of gas bought be x gallon.

Total cost for x gallons = cost of gas per gallon*x = 2.78x

Given that total money paid by him is $18

2.78x = 18

x = 18/2.78 = 6.47

Thus, Cory bought 6.47 gallons

rate of change is $2.78 per gallon

4 0
4 years ago
Pls help asap due tomorrow
Svet_ta [14]

Based on the information given, it should be noted that the least number of marbles that can be in the bag will be 10 marbles.

<h2>Solution to the probability.</h2>

If the bag contains 60 marbles, the number of red marbles will be:

= 1/5 × 60

= 12 marbles.

The number of white marbles will be:

= 3/10 × 60

= 18 marbles.

The number of blue marbles will be:

= 60 - (12 + 18)

= 60 - 30

= 30 marbles.

Furthermore, when the bag has 4 red marbles and 6 white marbles, there'll be 10 blue marbles.

Lastly, to find the probability of choosing a blue marble, we've to multiply 1/2 by the number given.

Learn more about probability on:

brainly.com/question/25870256

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The ratio of 1/2 to 3 is equal to the ratio of 5 to what number​<br><br><br><br>plz halp ;(
    5·1 answer
  • -5|x+1|=10 solve for x
    5·2 answers
  • ASAP! GIVING BRAINLIEST! Please read the question THEN answer correctly! No guessing. Show your work or give an explaination.
    8·2 answers
  • The line that contains the point Q( 1, -2) and is parallel to the line whose equation is
    5·1 answer
  • I need help I don’t know how to graph this
    11·1 answer
  • Simplify (20a^5)(b^3)/(10a^9)(b^2)
    14·1 answer
  • Which point is a reflection of (5, 3) across the xaxis ?
    11·2 answers
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • Anmol got 60 marks out of 80 marks in mathematics what percent marks did he get​
    13·1 answer
  • HELP PLEASEEEEEEEEO ITS EASY IF U LIKE RECTANGLESoo
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!