1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SpyIntel [72]
3 years ago
7

Simplify 5 to the power of negative 2 over 4 to the power of 6?

Mathematics
1 answer:
Naya [18.7K]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

\frac{5^{-2} }{4^{6} }  =\frac{1}{5^{2} 4^{6} }

You might be interested in
What are social evils?
cricket20 [7]

Step-by-step explanation:

Those activities which directly or indirectly affect the people living in a society or all the social being are called social evils .

hope it is helpful to you ☺️

4 0
3 years ago
Rate of change of 15
konstantin123 [22]

Answer:A General Note: Rate of Change

The average rate of change between two input values is the total change of the function values (output values) divided by the change in the input values.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the domain of the function.
bonufazy [111]

x + 6 >= 0

x >= -6

Choice B is the answer.

Do you know why?

8 0
3 years ago
What is 9x+35= -5y in slope intercept form, and what is the slope and y-intercept.​
alexdok [17]

Answer:

Slope Intercept Form: -(9/5)x-7=y

Slope: -9/5

Y intercept: -7

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three apples weigh about a pound about how much would one apple cost round to the nearest tenth
7nadin3 [17]
3 apples weigh 1 lb.....so 1 apple would weigh 1/3 = 0.3 lbs
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The decimal expansion of 141/120 will terminate after how many places of decimals
    5·1 answer
  • Roy is 11 years old and his uncle is 59 years old.how many years ago was roy ,s uncle 7 times as old as roy.
    11·1 answer
  • In this diagram, m DCB = ???​
    13·1 answer
  • Need help or i fail and loose my gf
    15·2 answers
  • A local​ eat-in pizza restaurant wants to investigate the possibility of starting to deliver pizzas. The owner of the store has
    14·1 answer
  • A charter flight charges a fare of $300 per person plus $15 per person for each unsold seat on the plane. The plane holds 100 pa
    12·1 answer
  • How are the graphs of y = | x + 2 | and y = | x | + 2 the same? How are they different?
    9·1 answer
  • What will be the new position of the given point (9,-4) after reflection across the y axis
    13·2 answers
  • Solve for the variable rin this equation: a(c+b)=d
    5·1 answer
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!