1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anika [276]
3 years ago
13

The area of the base of a cylinder is equivalent to the base of a circle? A) True. B) False​

Mathematics
1 answer:
gogolik [260]3 years ago
3 0

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

The base of both the cylinder and Circle are both circles.

You might be interested in
The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
Strike441 [17]

Answer:

7.25 each or 7.00 if rounded

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation for a.<br> K=4a+9ab
Lena [83]

Answer:

a=  k/9b+4

Step-by-step explanation:

https://www.mathpapa.com/algebra-calculator.html?q=K%3D4a%2B9ab

7 0
3 years ago
What is -3/2 - 7/4 + 1/8
Eddi Din [679]

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

-3/2 can change to -12/8

7/4 can change to 14/8

1/8 stays the same

-12/8 + 14/8 = 2/8 + 1/8 = 3/8

3 0
3 years ago
Write the value of the 4. 6.54
larisa [96]

Answer:

Hundredths place

Step-by-step explanation:

6 in 6.54 is ones place

5 in 6.54 is tenths place

4 in 6.54 is hundredths

plz mark me brainliest

7 0
2 years ago
What is the mathematical name for a can of soup. 
krok68 [10]
The mathematical name for a can of soup is a cylinder.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mr. king brought a carpet for his dining room that measured 3 1/2 yards by 5 3/4 yards how much carpet did Mr.king buy
    9·1 answer
  • Manny makes dinner using 1 box of pasta and 1 jar of sauce. if pasta is sold in packages of 6 boxes and sauce is sold is package
    11·2 answers
  • Simplifying radicals
    11·2 answers
  • No one seems to be he;ping with this question so please help and show proof of how u got the answer
    6·1 answer
  • Are the ratios 2:4 and 5:6 equivalent? yes or no ​
    5·1 answer
  • Which rule has a scale factor of 3 and shifts the shape 4 units left and 2 units down?
    9·1 answer
  • Identify the value of a if<br> y= ax+ 7x + 2<br> and the point (2, 12) is on the graph.
    9·1 answer
  • you go to store with money [m]spend 3.40 after paing you have 9.50 left write a agelbraiic exprrision to find out how much [m] y
    9·1 answer
  • Find the 70th term of the following arithmetic sequence.<br> 13, 22, 31, 40,
    5·2 answers
  • Plz help!!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!