1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pani-rosa [81]
2 years ago
12

Please help, thank u​

Mathematics
1 answer:
gizmo_the_mogwai [7]2 years ago
8 0

Answer:

Angle B is 120°

Step-by-step explanation:

Since it's a supplementary angle (angles that add up to 180°) on top of the triangle, you would find ∠B by subtracting 180 by 60 and ∠B will be 120°. Hope this helps:)

You might be interested in
Clare has a set of cubes with a volume of 1 cm³ each. She also has a box with a volume of 24 cm³. Exactly two layers of cubes ca
Damm [24]

Answer:

12 cubes

Step-by-step explanation:

If the total volume of the box is 24 cm³ and the volume of each cube is 1 cm³ then that means that 24 total cubes can fit perfectly inside the box. Since there can only be two layers of cubes then we simply need to divide the total amount of cubes that will fit in the box by 2 to find the number of cubes in each layer...

24 / 2 = 12 cubes

Finally, we can see that each layer within the box will contain 12 cubes

5 0
3 years ago
Please please pleaseee help me on this :) it would be amazing
Semenov [28]

Answer:

Turn off battery supply → The electromagnet turns off.

Place a magnet care inside the coil of wire → The strength of the electromagnet increases.

Change the direction in which the current flows → The poles of the electromagnet reverses

3 0
3 years ago
What is the slope of a line that passes through (-12,15) and (0,4)​
pav-90 [236]

Answer:

D. -11/12

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A vacuum cleaner costs £85
Vitek1552 [10]

Answer: £76.50

Step-by-step explanation:

You find 10% of 85 = 8.5

then you do £85-£8.50 = 76.50

7 0
2 years ago
The unit rate for $124 for 8 skirts is $
dedylja [7]

Answer:

15.20,15.50

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • How many downloads did song 1 have at minute 3?
    6·2 answers
  • How much is the jacket without sales tax
    7·1 answer
  • Compare using &lt;, &gt;, or =.<br><br> 1/2 ___ 5/10 <br><br> &lt;<br> &gt;<br> =
    7·1 answer
  • ryan pays $3.78 for a bag of 14 tangerines. find the unit price in dollars per tangerine. if necessary round your answer to the
    12·1 answer
  • What is the midpoint of the segment connecting points A(-2,3) and B(4,-1)?
    10·2 answers
  • What is the volume of this triangular pyramid?
    12·2 answers
  • Brian is 2 years older than Malachy. Caroline is 8 years younger than Malachy. If the total of their ages is 66, how old is the
    14·1 answer
  • 5 customers approach your truck each with a coupon for 2 dollars. The total amount of money they will spend can be represented b
    6·1 answer
  • 1. how many cubic meters are in 250,000 cubic centimeters?
    12·1 answer
  • Please answerrrrrrrrrr​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!