1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
g100num [7]
3 years ago
9

Farmer Jane would like to show a net profit of $1,000 per month. She is growing tomatoes and sells them for $3 per pound. Her va

riable costs per pound are $1, and she has $700 in fixed cost. How many pounds does she need to sell?
Mathematics
1 answer:
SOVA2 [1]3 years ago
7 0

Answer:

850

Step-by-step explanation:

Each pound of tomatoes costs one dollar to produce, and sells for three dollars. That's a net profit of 2 dollars per pound of tomatoes.

We need a profit of 1000 dollars, and to pay the 700 dollars in operating costs, for a total of 1700 dollars needed.

So 1700 dollars divided by 2 dollars per pound of tomatoes comes out to 850 pounds of tomatoes.

You might be interested in
Amelia and her brother had a snow day, so they played in the snow for 3 hours. During that time, it snowed another 4.8 inches. I
damaskus [11]

Answer:

1.6 inches per hour. you would divide 4.8 by 3 which is equal to 1.6.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A shipping container will be used to transport several 140-kilogram crates across the
velikii [3]

Answer:

91.42 crates

Step-by-step explanation:

Let

Greatest Number of 140kg crates = x

weight of crate = 140-kilogram

Weight of other shipment = 13200 kilograms

greatest weight of container = 26000 kilograms

Weight of other shipment + (weight of crate * number of crates) ≤ greatest weight of container

13,200 + 140x ≤ 26,000

140x ≤ 26,000 - 13,200

140x ≤ 12,800

x ≤ 12,800/140

x ≤ 91.42 kilograms

Greatest Number of 140kg crates = 91.42 crates

8 0
3 years ago
How many pounds of a 23% zinc alloy must be mixed with a 42% zinc alloy to make 516 pounds of a 37.25% zinc alloy?
nydimaria [60]

Answer:

(A)129 Pounds

Step-by-step explanation:

Let x be the number of 23% zink alloy

Therefore:

Since the total result is 516 pounds

The number of pounds of 42% zink alloy =516-x pounds

We then have the resulting equation:

0.23x+0.42(516-x)=0.3725*516

0.23x+216.72-0.42x=192.21

Colect like terms

0.23x-0.42x=192.21-216.72

-0.19x=-24.51

Divide both sides by 129

x=129 pounds

Therefore, the number of pounds of 23% zink alloy that must be mixed is 129 pounds.

6 0
3 years ago
Jada has a stand in the marketplace where she sells ground cumin. Her weekly expenses are $300, and she sells her cumin at a fix
Black_prince [1.1K]

Answer:

$7.5

40 kg

Step-by-step explanation:

Expenses= $300 per week

120x= 300+600

120x=900

x= 900/120= $7.5 per kg

300/7.5= 40 kg to be sold to cover weekly expenses

4 0
2 years ago
Is it possible for a line to pass through only one quadrant?<br> How about four quadrants? explain
neonofarm [45]
Yes it is possible for a line to only start in one quadrant and never leave that quadrant and vice versa a line can start in one quadrant and pass into another quadrant but how will you know if you line will be in certain or multiple quadrants simple just look at your points given if you have the points (3,4) (4,5) you notice that your X's are positive and your Y's are positive there is only one quadrant were your X and Y are positive and that is quadrant 1 but lets say you have points (-4,5),(3,4) you see how one of the points have a negative X and a positive Y there is only one quadrant that has a negative X and a positive Y that is quadrant 2 and and for point (3,4) that is in quadrant 1 so your line will run through quadrant 2 and 1 

yes it is possible for a line to only be in one quadrant and it is also possible for a line to be in multiple quadrants basically it can be any place on a plane  
<span />
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • company A offers a semimonthly salary of $2468, company B offers a biweekly salary of $2421. Which company offers the greater an
    11·1 answer
  • Alexa has set up a lemonade stand outside her house and sells small cups and large cups of lemonade. Each small cup holds 8 ounc
    5·1 answer
  • What is a transformation that proportionally reduces or enlarges a figure.
    11·1 answer
  • Write the equation 6x + 2y = 4 in slope-intercept form.
    13·2 answers
  • What is the solution to the equation x - 4.8 = 24?
    10·2 answers
  • The height of a ball above the ground as a function of time is given by the function h(t)=−32t2+8t+3 where h is the height of th
    5·1 answer
  • The Wilson family is going to an amusement park for the day. The park charges $15 per vehicle for parking. The cost of each admi
    8·1 answer
  • What is 2225 rounded to the nearest thousand? Hurry please
    14·1 answer
  • Help(T_T)<br> "Give 7.897 correct to 2 decimal places"
    14·1 answer
  • Please help, no links. PLEASE!!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!