1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis-greek [22]
2 years ago
10

If a + b + c = 1, ab + bc + ca = -1 and abc = -1. find the value of a³+b³+c³​

Mathematics
1 answer:
DIA [1.3K]2 years ago
4 0

Answer:

1

Step-by-step explanation:

→ If we know that 3 numbers need to multiply to make -1, it must be

1, 1 and -1

→ Then we just substitute this into a³ + b³ + c³

1³ + 1³ + (-1)³ = 2 - 1 = 1

You might be interested in
Enya is building a storage cupboard in the shape of a rectangle prism. The rectangle prism has a square base with side lengths o
xz_007 [3.2K]
I The one only one that who of the day before my eyes are out there that and. The answer will be 8.75
4 0
3 years ago
Paul needs 214 2 1 4 yards of fabric to make a tablecloth. How many tablecloths can he make from 1812 18 1 2 yards of fabric?
ladessa [460]

Answer:

Paul can make 0

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Please help thank you so much
Whitepunk [10]
8 feet

If 1 inch is 4 feet, multiply 4 times 2, and you will get 8.
4 0
3 years ago
Please help me! I need this done in 10 mins.
swat32

Answer:

I'm pretty sure the answer is 14m

Step-by-step explanation:

All you have to do is add the numbers together.

Hope this helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer this question. I’m giving brainliest. Both of them, please :)
Solnce55 [7]

Answer: where's the question

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the equation of the line specified.
    13·1 answer
  • Explain why the expression 7x + 5 cannot be factored.
    14·2 answers
  • . Each U.S. coin is mapped to its monetary value. Tell whether this situation represents a function. Explain your reasoning. If
    5·1 answer
  • Steve has 50 notebooks with red covers but only 40 notebooks with blue covers. If he uses up 6 notebooks with red covers and 4 w
    14·1 answer
  • Question 10 (1 point) Solve for x. 1/2+x/6=4/3
    8·1 answer
  • 7} = (4) -55) = 0
    13·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves cost $36.95.what is the unit price of the pair of gloves?​
    9·1 answer
  • The price of n tickets to a concert is 8n + 9 dollars. What is the cost in dollars for 7 tickets to the concert
    14·1 answer
  • Can u pls help me with this question ​
    6·1 answer
  • When we use a least-squares line to predict y values for x values beyond the range of x values found in the data, are we extrapo
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!