Answer:
(x +4)^2 + (y-2)^2 = 16
Step-by-step explanation:
We can write the equation for a circle with the formula
(x-h)^2 + (y-k)^2 = r^2
Where (h,k) is the center and r is the radius
We know the center is at (-4,2) and the radius is 4
(x- -4)^2 + (y-2)^2 = 4^2
(x +4)^2 + (y-2)^2 = 16
Answer:
Brand 2 is the better deal
Step-by-step explanation:
Answer: Combine like terms!
Step-by-step explanation:
-4x + 3x = 2
-1x = 2
-1x/-1 = 2/-1
x = -2
Put it in a more simplified form
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.