1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkasestr [34]
2 years ago
15

Pls helpful please please help please help me with my work please help me please give me the answer I have please help please he

lp me help

Mathematics
2 answers:
notsponge [240]2 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

3.

a. 120w +450

b.amount of money sarah has                   number of weeks worked

570                                                                      1

690                                                                      2

810                                                                       3

930                                                                      4

1050                                                                     5

1170                                                                       6

1290                                                                      7

1410                                                                       8

C. 7 weeks (if that say 1,200) i cant see very well

4.

a. month                            number of words read aloud in one minute

september                                              126

october                                                   131

november                                               136

december                                               141

january                                                    146

feburary                                                   151

march                                                       156

april                                                          161

may                                                           166

june                                                           171

b. he would achieve his goal in may.

c. 121+5m         121+5(12)        121+ 60= 181

answer: 181 per minute

Setler79 [48]2 years ago
3 0
Ynycdkyfjudykdkydkyykddykdukdyks
You might be interested in
Which of the following are exterior angles? Check all that apply.
zheka24 [161]

Answer:

2, 3, 5, 6

Step-by-step explanation:

because the angles are outside

8 0
2 years ago
−8−1+4 ⋅ 2 find the answer to this equation
jeyben [28]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
SOLVE FOR f(-2) MATH HELP PLS
tankabanditka [31]

Answer: 9

Step-by-step explanation: Basically what f(-2) means is -2 = x. So you put in -2 wherever x appears. This would turn the equation to -3(-2) + 3 which goes to 6+3.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pat made a total of 48 pottery plates and cups. if she made twice as many plates as cups, how many plates did she make?
ddd [48]
If C stands for cups, solve for C

48 - 2c = 0
    l
subtract 48 from each side.
    l
2c=-48
    l
divide 48 by 2 --->  24.



3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use algebraic rules of equations to predict the solution type to the system of equations. Include all of your work for full cred
stira [4]

Answer: infinitely many solutions

Step-by-step explanation: 6y = -3x + 30 rewrites to 3x + 6y = 30

1. align equations x + 2y = 10

                           3x + 6y = 30

2. multiply first equation by -3 to get -3x - 6y = -30

3. align equations -3x - 6y = -30

                               3x + 6y = 30

4. add the equations and you they cancel out, which means infinitely many solutions

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Peter makes $7,000 a month plus some extra commission he makes 6% of everything he sells if Peter sold $55,000 of jewelry this m
    6·1 answer
  • A low calorie dinner has 480 calories in an 9 ounce serving. What is the unit rate in simplest form?
    14·2 answers
  • Without a calculator determine if the whether sin 192 is postivte or a negatvive
    7·1 answer
  • Janna has $34 and will save $6 per day. write an equation to represent the relationship between the number of days and amount sa
    12·1 answer
  • PLEASE PLEASE PLEASE HELP​
    9·1 answer
  • Nikki mixes yellow and blue paint in a ratio of 2:5 to make green paint. How many gallons of blue paint will Nikki needs to make
    15·1 answer
  • Can anyone help I’ll give brainliest to the one with the answer ! :)
    12·2 answers
  • What is 3(x-4)=12x extra letters because it says I need 25 or more
    6·1 answer
  • If interest rates stay at 4% APR and I continue to make my monthly $25 deposits into my retirement plan, I should have at least
    10·1 answer
  • Need it fasttt 10 min left
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!