1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sukhopar [10]
3 years ago
5

4 pounds of jelly beans for $6. What is the unit rate?

Mathematics
2 answers:
Nikolay [14]3 years ago
8 0

Answer:

4 to 6? not 100% sure but i think that's it.

Elan Coil [88]3 years ago
5 0
0.25 I think that’s the answer
You might be interested in
A store sells
user100 [1]
C
Hope this helps!!!!!
7 0
2 years ago
Find the area of the figure
lukranit [14]

Answer:

90 inches squared

Step-by-step explanation:

To do this you would first find the area of the 2 triangles shown on the side so we would do 5 times 2 divided by 2 since that is how we solve this problem so we would get 5 inches squared for the 2 triangles then we would find the area of the square which is 100 since it is a 10 by 10 then you would subtract 5+5 by 100 which is 90 so 90 inches squared would be the answer

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
3x-4x-14=9 <br> Solve please
Anton [14]

Answer:

x = -23

Step-by-step explanation:

3x-4x-14=9

-x = 9 + 14

-x = 23

x = -23

5 0
2 years ago
HELP PEOPLE I AGAIN FORGOT EVERYTHING
Zolol [24]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

Create a proportion

\frac{x}{12} = \frac{63}{84}

84 divide by what gives you 12? 7

So divide 63 by 7, and you get 9.

This doesn't work with all of these problems so you can always cross multiply then divide.

12(63) = 756

84(x) = 84x

84x = 756

84x/84 = 756/84

x = 9

8 0
2 years ago
.872 to scientific notation
Crazy boy [7]

Answer:

8.72×10²

Step-by-step explanation:

  1. 8.72×10²=872
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Can someone write an equation for me ?
    5·1 answer
  • Please help ASAP thank you.
    13·1 answer
  • Please Help!
    9·2 answers
  • Mass of a spherical grape is 8.4 grams and
    15·2 answers
  • How to get the answer 24 only using numbers 2,8,5,5/8
    12·1 answer
  • Can someone help me please? Will give brainliest.
    10·2 answers
  • What is the solution to the equation 2(x + 3)2 = 98?
    14·1 answer
  • I need help, ASAP, thanks!
    15·1 answer
  • Ariana works in a department store selling clothing. She makes a guaranteed salary of $250 per week, but is paid a commission on
    9·1 answer
  • KA AGAIN ( 2 pdfs)<br> correct answers only
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!