1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vesna_86 [32]
2 years ago
14

Mia took RM210 with her to the mall. At the music store she spent 2/3 of her money on BTS CD and 1/4 of what was left she spent

on food. How much money does Mia have after she bought the soda?
what the answer?​
Mathematics
1 answer:
Aneli [31]2 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

210÷3×2=140 (140)CD

210-140=70 (70)left

70÷4×1=17.50 (17.50)food

70-17.50=52.50 (52.50)left

You might be interested in
What is the equation of the following line??
wolverine [178]

Answer:

C) y = 6x is the answer.

Step-by-step explanation:

(-1/2,-3) and (0,0)

slope(m) = ( 0 + 3)/(0 + 1/2)= 3/1/2 = 6

Now,

y = mx + b

or, y = 6x + 0

so, y = 6x

5 0
2 years ago
Find a formula for the volume of the cube in terms of its surface area
kirill115 [55]
Area of a face = side^2
cube area = area of a face * 6
cube volume = area * side
example
side = 3
area of a face = 9
cube volume = 9 * 3 = 27


7 0
2 years ago
A gardener is planting two types of trees:
melomori [17]

First convert the feet to inches:

3 feet= 36 in.; 4 feet=48 in.

Make an equation for each one:

Type A: h=36+15x

Type B: h=48+10x

Since the questions wants the heights to be equal, h=h so you can substitute so you have:

36+15x=48+10x

5x=12

x=2 2/5 years or 2.4 years


3 0
3 years ago
Marco walked 27/100 kilometers to the park. Then he walked 3/10 kilometers to the library. What fraction of a kilometer did he w
vladimir2022 [97]

Answer:

57/200 Km

Step-by-step explanation:

3/10*10= 30/100

30/100+27/100=57/200km

8 0
3 years ago
I need help in this question
AlladinOne [14]

Answer:

I am not entirely sure but The maximum is 500 and b $0.50

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Greg rented a truck for one day. there was a base fee of $20.95 , and there was an additional charge of 77 cents for each mile d
    15·1 answer
  • Please Help!!! I give a medal to anyone to tries!!!
    6·1 answer
  • Find the area of the following circle. (Round answer to the nearest hundredth.) d = 15 in area = square inches circumference = i
    15·1 answer
  • Whywould a prism beat a sphere in a competition
    6·1 answer
  • Expand.<br> Your answer should be a polynomial in standard form.<br> 3c(x2 – 5x + 6) =
    15·1 answer
  • A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk
    13·1 answer
  • Mr. Berger assigned the following system of equations to be solved for homework.
    7·2 answers
  • Solve the expression shown: Whats 39 x 4
    7·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLYEST
    12·1 answer
  • The length of a rectangle is four meters less than twice it's width. If the area of the rectangle is 88 square meters what is th
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!