1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flura [38]
3 years ago
13

Terry paid $4.50 for 3 cans of corn.What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
schepotkina [342]3 years ago
5 0

Answer:

1.50 per can

Step-by-step explanation:

Sindrei [870]3 years ago
5 0

Answer:

1.50

Step-by-step explanation:

4.50÷3= 1.50 to check you could do 1.50 x 3

You might be interested in
What is 2 3/5 minus 1 3/8 estimate the answer.
daser333 [38]
Find a common denominator first 

2 24/40 - 1 15/40 = 1 9/40 

it is already in simplest form so you can not reduce it
6 0
2 years ago
Which of the following is a nonlinear function?​
mars1129 [50]

The answer is

A. Linda has $1,500 in a bank account that pays 3% annual interest.

3 0
3 years ago
A. What would be the cost of the Standard Daily Rate plus Mileage plan?
Jobisdone [24]

Answer:

Part a) \$190

Part b) \$315

Part c) Standard Daily Rate plus Mileage plan

Step-by-step explanation:

Part a) What would be the cost of the Standard Daily Rate plus Mileage plan?

Let

y ----> the total cost

x ----> the number of kilometers

we have that

For a Luxury car

y=70+0.30x

For x=400 km

substitute

y=70+0.30(400)

y=\$190

Part b) What would be the cost of the Unlimited Mileage plan?

we know that

The Unlimited Mileage plan for a Luxury car is $105 per day (see the table)

The trip are three days

so

To find the total cost multiply $105 by 3

3(\$105)=\$315

Part c) Which is the better plan?

Compare

\$190 < \$315

therefore

For this trip the better plan is the Standard Daily Rate plus Mileage plan

7 0
3 years ago
Which is the correct definition of a function
Dima020 [189]

Answer:

A function is a function that passes the vertical line test

Step-by-step explanation:

the vertical line test direction:

draw a line straight down you graph if it hits the x axis two time it not a function

8 0
2 years ago
Evaluate -a - 12a^2 for a = -1<br><br> a. -13<br> b. 13<br> c.-11
Gelneren [198K]

C

substitute a = - 1 into the expression

- (- 1) - 12(- 1)² = 1 - (12 × 1 ) = 1 - 12 = - 11 → C


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the length of a rectangular lot that has a perimeter of 594 inches if the length is 3 inches lass than twice the width
    9·2 answers
  • A 1939 Ford heads out of town traveling at 40 mph. Three hours later a 1957 Chevy follows traveling at 70 mph. How long will it
    14·1 answer
  • A group of 39 ladies is going to a
    13·2 answers
  • What number is the opposite from 6.8 <br> A. -6.8 <br> B. 8.6 <br> C. 68<br> D. -8.6
    15·1 answer
  • In a survey of 250 members of a local sports club, 150 members indicated that they plan to attend the next Summer or Winter Olym
    12·1 answer
  • A box contains 8 cups of raisins Marco needs 1/3 cup of raisins to make 1 bag of snacks mix how many bags of snack mix can Marco
    7·1 answer
  • A bag contains 3 red marbles, 4 blue, 9 yellow, and 5 green. What is the probability of getting a yellow or a green?
    14·1 answer
  • I NEED HELP lol
    15·1 answer
  • Plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
    5·1 answer
  • please help! I will greatly appreciate it
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!