1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ycow [4]
3 years ago
15

Maria makes beaded necklaces. She charges a rate of $0.75 per inch in length plus $0.25 per bead as shown in the expression, whe

re x represents the number of inches and y represents the number of beads.
0.75
x
+
0.25
y
What would Maria charge for a necklace 16 inches long with 60 beads?
Mathematics
2 answers:
sergiy2304 [10]3 years ago
3 0
16x+60y
16(.75)+60(.25)
12+15=27
maria would charge $27 for this necklace
maks197457 [2]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

27$

You might be interested in
13.62<br><br> Round to the<br> nearest whole<br> number.
Ivenika [448]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

when rounding you round up when the number is 5+ but if it's anything below 5 you go down instead, making this answer being 14

7 0
2 years ago
If a rectangle is altered by increasing its length by 20 percent and its width by 10 percent, its area increases by a percent. W
aleksklad [387]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Remember that the formula for the area of a rectangle is:

A=lw

Where l is the our length and w is our width.

If we increase our length by 20%, this means that we add 20% or 0.2 of our old length to our old length. So, our new length will be:

l_{new}=l+.2l

Combine like terms:

l_{new}=1.2l

Similarly, if we increase our width by 10%, this means that we add 10% or 0.1 of our old width to our old width. So, our new width is:

w_{new}=0.1w+w

Combine like terms:

w_{new}=1.1w

Therefore, our new area will be:

A_{new}=(l_{new})(w_{new})

Substitute 1.2l and 1.1w. This yields:

A_{new}=1.2l(1.1w)

Multiply:

A_{new}=1.32lw

Our old area is:

A_{old}=lw

So, our area increased by a factor of 1.32.

This is the same as 32% of our old area.

So, our answer is D.

And we're done!

5 0
3 years ago
What is the domain of f(x)=(1/4)^x?
atroni [7]

\huge \bf༆ Answer ༄

The domain of given function is <u>All real numbers</u>

\sf \: f(x) = { \bigg( \dfrac{1}{4}  \bigg) }^{x}

For each value of x the function is defined.

Example -

  • For x = 1

The value is \sf\frac{1}{4}

  • For x = -1

The value is 4

꧁  \:  \large \frak{Eternal \:  Being } \: ꧂

3 0
2 years ago
Mrs.Manning is making cookies for the bake sale. She jas 3/4 cup of flour and needs 1/3 cup of flour for her chocolate chip cook
Sedbober [7]

Answer:

<em>The fraction of the flour Mrs. Mannng will use for her chocolate chip cookies is 4/9</em>

Step-by-step explanation:

<u>Fraction of Portion</u>

Suppose we have a number n and another number m such as m>n. The portion or fraction of size n of m is given by the quotient n/m.

For example, 3 pieces of cake out of a total of 6 make them a fraction of 3/6 = 1/2 of the whole cake, i.e. half of the total available.

Mrs. Manning needs 1/3 cup of flour to make cookies for the bake sale. She actually has 3/4 cups of flour. Calculate the fraction of needed against the available flour:

\displaystyle \frac{\frac{1}{3}}{\frac{3}{4}}

The division can be easier performed by multiplying by the reciprocal of the denominator:

\displaystyle \frac{1}{3}\cdot \frac{4}{3}=\frac{1*4}{3*3}

\displaystyle =\frac{4}{9}

The fraction of the flour Mrs. Mannng will use for her chocolate chip cookies is 4/9

3 0
3 years ago
3 divided by 11/12 <br> I need the answer ASAP
s344n2d4d5 [400]

36/11

Calculator solves everything

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Over a 3/12 year period, 27/12 inches of snow fell in Jackson City. What was the average yearly snowfall in Jackson City?
    9·1 answer
  • When adding square root 25 and -9 which type of number is the sum?
    11·1 answer
  • If a car factory checks 320 cars and 12 of them have defects, how many out of 560 will have defects? Use proportions
    7·1 answer
  • Rachel mows 5 lawns in 8 hours . at this, how many lawns can she mow in 40 hours? PLz put explanation too... or else »-(¯`·.·´¯)
    5·1 answer
  • 1)50% of 60 2) 8 out of 80 is what percent?
    9·2 answers
  • Mark earned $48. He spent $6 and saved the remaining money.
    13·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • What is the expression of the product of w and 8
    15·1 answer
  • Cuáles son las partes de un término algebraico
    6·1 answer
  • For Exercises 3 6, tell whether the relationship between x and y is linear,inverse, exponential, or neither, and explain your an
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!