1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goryan [66]
3 years ago
7

On January 2, year 1, Lava, Inc. purchased a patent for a new consumer product for $90,000. At the time of purchase, the patent

was valid for fifteen years; however, the patent's useful life was estimated to be only ten years due to the competitive nature of the product. On December 31, year 4, the product was permanently withdrawn from sale under governmental order because of a potential health hazard in the product. What amount should Lava charge against income during year 4, assuming amortization is recorded at the end of each year
Business
1 answer:
Archy [21]3 years ago
4 0

Answer:

The amount Lava should charge against income during year 4 is $63,000.

Explanation:

Since amortization is assumed to be recorded at the end of each year, this can be calculated as follows:

Annual amortization expense = Cost of the patent  / Patent's estimated useful life = $90,000 / 10 = $9,000

Amortization expense recorded prior to year 4 = Annual amortization expense * 3 years =  $9,000 * 3 = $27,000

Unamortized cost of patent charge against income during year 4 = Cost of the patent - Amortization expense recorded prior to year 4 = $90,000 - $27,000 = $63,000

Therefore, the amount Lava should charge against income during year 4 is $63,000.

You might be interested in
The following information was taken from the 2021 financial statements of Waterway Industries: Bonds payable, January 1, 2021 $
zalisa [80]

Answer:

the amount reported as proceeds from bond issuance is $4,509,000

Explanation:

The computation of the amount reported as proceeds from bond issuance is as follows

Total Bond Issued during 2021

= Bonds payable, December 31, 2021 - Bonds payable, January 1, 2021 + Bond Payable retired

= $4,830,000 - $809,000 + $807,000

= $4,828,000

Now

Bond issued for cash is

= Total bond issued - Bonds issued in exchange for Equipment

= $4,828,000 - $319,000

= $4,509,000

Hence, the amount reported as proceeds from bond issuance is $4,509,000

4 0
2 years ago
EB7.
egoroff_w [7]

Answer:

$4,228,125

Explanation:

The computation of the included amount is shown below:

= Estimated production in a next year × required direct labor per hour × labor rate per hour

= 75,000 units × 4.1 hours × $13.75 per hour

= $4,228,125

We simply multiplied the estimated production with the required direct labor per hour and the labor rate per hour so that the estimated value can arrive

5 0
3 years ago
You are opening a savings account that earns compound interest. Which compounding frequency will earn you the MOST money? A) Com
Allisa [31]
D) Compounding daily
................
4 0
2 years ago
Which of the following is not a type of fiduciary fund?
snow_tiger [21]

Answer:

The correct answer is a.Special service funds

Explanation:

This corresponds to funds used for social investment. All financial resources of a tax and non-tax nature that are generated, obtained or originated in the production or provision of goods and services that the Executing Units or public entities carry out, in accordance with the Law. They are oriented to the attention of public budget expenditures.

6 0
3 years ago
Gross Profit MethodBased on the following data, estimate the cost of the ending merchandise inventory:Sales (net) $1,450,000Esti
Mariulka [41]

Answer:

Ending inventory= $119,000

Explanation:

Giving the following information:

Sales (net) $1,450,000

Estimated gross profit rate of 42%

Beginning merchandise inventory $100,000

Purchases (net) 860,000

Merchandise available for sale $960,000

Cost of goods sold= 1,450,000*0.58= 841,000

Ending inventory= 960,000 - 841,000= 119,000

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the unit cost per tire when 4,000 tires are produced?
    13·1 answer
  • In your own words: what is the relationship between organizing and controlling?
    6·1 answer
  • What does it mean to be signed to a label?
    11·1 answer
  • North Carolina produces sweet potatoes in its rich soil, but does not have the climate to grow oranges well. It is correct to sa
    15·1 answer
  • If fixed costs are $1,200,000, the unit selling price is $240, and the unit variable costs are $110, what is the amount of sales
    11·1 answer
  • Which one of the following is a false statement regarding NYSE specialists? On a stock exchange most buy or sell orders are exec
    7·1 answer
  • A company purchases supplies on account for $2,200. Indicate the amount of increases and decreases in the accounting equation.
    5·1 answer
  • If Henry and Kate's Company has $300,000 of sales revenue, pays $50,000 in dividends, and has net income of $100,000, how much w
    11·1 answer
  • Using the internal rate of return method, a conventional investment project should be accepted if the internal rate of return is
    8·1 answer
  • one tool that is used by project managers of small projects to summarize the tasks to be accomplished and who is responsible for
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!