1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vesnalui [34]
3 years ago
7

I’m not good at math pls hi me the answer

Mathematics
2 answers:
il63 [147K]3 years ago
7 0

Answer:

(5,7)

Step-by-step explanation:

If you look at the 2 points that intersect at point G, you always put the x-axis first and the y-axis 2nd so x=5 y=7 so the answer is....^^^

andreev551 [17]3 years ago
4 0

Answer:

( 5 , 7 )

Step-by-step explanation:

I Hope this helps. Im trying to level up so I'd appreiciate it if you marked me as brainliest. Thank you!

You might be interested in
Hey can you please help me posted picture of question
zhuklara [117]
For this case we have the following polynomial:
 x2 + 6x + 8
 We note that the polynomial can be rewritten as:
 (x + 4) (x + 2)
 Answer:
 
A common factor binomial for this case is given by:
 
(x + 4)
 
option B
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Colin & Brian share a lottery win of £2100 in the ratio 4 : 1. Colin then shares his part between himself, his wife & th
Paraphin [41]

Answer:

His wife gets $336 more than his son.

Step-by-step explanation:

Colin and Brian:

Ratio of 4:1.

So Colin gets \frac{4}{4+1} = \frac{4}{5} of the prize.

\frac{4*2100}{5} = 1680

Colin got $1680. Dividing between himself, his wife and their son:

Ratio of 2:5:3.

So Colin gets \frac{2}{2+3+5} = \frac{2}{10}, his wife gets \frac{5}{2+3+5} = \frac{5}{10} and his son gets \frac{3}{2+3+5} = \frac{3}{10}

Wife:

\frac{5*1680}{10} = 840

His wife got $840.

Son:

\frac{3*1680}{10} = 504

His son got $504.

How much more does his wife get over their son?

840 - 504 = 336

His wife gets $336 more than his son.

8 0
2 years ago
Guadalupe has 13 bulbs to make a string of holiday lights. How many distinct arrangements can she make if she has 4 red bulbs, 4
Margarita [4]

Answer:

It depends

Step-by-step explanation:

Ⓗⓘ ⓣⓗⓔⓡⓔ

Well, it depends how many lights she needs per arrangement.

Comment below if it is mentioned but you didn't include it.

(っ◔◡◔)っ ♥ Hope this helped! Have a great day! :) ♥

Please, please give brainliest, it would be greatly appreciated, I only a few more before I advance, thanks!

8 0
2 years ago
Bridget went fishing with her dad. Bridget Bridget caught the first fish of the day, another was 2 more than 3 times the weight
Arturiano [62]

Answer:

Bridget's first fish =f = 5 ounces

Bridget's dad first fish weighs 17 ounces

Step-by-step explanation:

Solution:

Bridget's fishes:

f ounces

2f ounces

3f+2 ounces

1/2f ounces

3/5f ounces

Total= f +2f + (3f+2) + 1/2f +3/5f

=3f + 3f + 2 + 5f+6f/10

=6f + 2 + 11f/10

=60f+11f/10 +2

=71/10f +2

Bridget's dad fishes

3f+2

4/5f

2f+4

1/2f

Total =(3f+2) + (2f+4) + 4/5f +1/2f

=3f+2+2f+4 + 8f+5f/10

=5f + 6 + 13/10f

= 50f+13f/10 + 6

=63/10f +6

Equate the total weight

71/10f +2=63/10f +6

Collect like terms

71/10f - 63/10f =6-2

71f-63f/10 = 4

8f/10=4

Cross product

8f=40

Divide both sides by 8

f=5

Bridget's first fish =f = 5 ounces

Bridget's dad first fish = 3f +2

=3(5)+2

=15+2

=17 ounces

Bridget's dad first fish weighs 17 ounces

8 0
3 years ago
Which of these numbers is a prime number 1,11,21,51
Alinara [238K]
11 because it cannot be divided by any whole number besides 1.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the trigonometric ratio for sin C?
    5·1 answer
  • A jar of crunchy peanut butter contains 1.35 kg of peanut butter. if you use 8.0 % of the peanut butter for a sandwich, how many
    10·1 answer
  • 3. A copy machine makes 60 copies per minute. A second
    7·1 answer
  • Use variables to write an equation that represents the relationship between the time x and the distance y . A person runs 175 ya
    10·2 answers
  • Anthony asked a group of students to choose their favorite type of music from the choices of rock, hip-hop, and country. The res
    9·1 answer
  • The equation, 3x2 + 6x + 3y2 + 7y + 4 = 0, represents a conic.
    13·2 answers
  • While resaerching facts on the planet earth kate learned that a true earth day
    5·1 answer
  • If 24 chairs cost a total of $312.00. What is the unit price for each chair?
    7·2 answers
  • Given the lease terms below, what is the total price of this car if you buy it
    14·1 answer
  • Can someone tell me what’s the answer is
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!