1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Diano4ka-milaya
[45]
2 years ago
8
One of the base angles of an isosceles triangle is 40°. Which is the triangle classification according to its
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
kozerog
[31]
2 years ago
7
0
Answer:
C. Obtuse
Step-by-step explanation:
Send
You might be interested in
Ansley wants to drink at least 64 ounces of water per day, but no more than 72 ounces. How many ounces of water per day might sh
Tema [17]
64,65,66,67,68,69,70,71,72
5
0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with theses 4 questions
MA_775_DIABLO [31]
1. 864 mm^3
2.1640 cm^3
3. 4.0 cm
4. 150pi ft^3
3
0
3 years ago
Mel bought some shirts for $15 each, Joe bought 3 less shirts than Mel for $18 each together they spent $111 how many shirts did
LenaWriter [7]
Mel purchased 5 shirts and Joe purchased 2 shirts.
8
0
2 years ago
It takes Aaron 5 minutes to squeeze the juice from 3 grapefruits. At this rate, how many minutes will it take him to squeeze the
aliya0001 [1]
20 minutes because 12/3=4 and 4x5=20
3
0
3 years ago
Solve for x in the diagram.<br><br> <br><br> A. 25 B. 15 C. 14 D. 37
s344n2d4d5 [400]
The answer is 15and not the others
6
0
3 years ago
Other questions:
Which number is written in scientific notation? <br><br> 6x10^11<br> 12x10^-8<br> 0.2x10^5<br> 8x7^2
14
·
2 answers
If you have one box of eggs and multiply you amount of boxes by 3, how much eggs will you have?
11
·
1 answer
Math 7 Grade 7. Can anyone help me answer these questions?
5
·
1 answer
Which table shows y as a function of x ?
9
·
2 answers
Find the area of this quadrilateral.
11
·
1 answer
What is the area of the segment?
11
·
1 answer
PLEASE HELP I REALLY NEED HELP
5
·
2 answers
Find x. Round the nearest tenth
5
·
1 answer
Which property is demonstrated below?
11
·
2 answers
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
10
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!