1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Diano4ka-milaya [45]
2 years ago
8

One of the base angles of an isosceles triangle is 40°. Which is the triangle classification according to its

Mathematics
1 answer:
kozerog [31]2 years ago
7 0

Answer:

C. Obtuse

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Ansley wants to drink at least 64 ounces of water per day, but no more than 72 ounces. How many ounces of water per day might sh
Tema [17]
64,65,66,67,68,69,70,71,72
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with theses 4 questions
MA_775_DIABLO [31]
1. 864 mm^3
2.1640 cm^3
3. 4.0 cm
4. 150pi ft^3
3 0
3 years ago
Mel bought some shirts for $15 each, Joe bought 3 less shirts than Mel for $18 each together they spent $111 how many shirts did
LenaWriter [7]
Mel purchased 5 shirts and Joe purchased 2 shirts. 
8 0
2 years ago
It takes Aaron 5 minutes to squeeze the juice from 3 grapefruits. At this rate, how many minutes will it take him to squeeze the
aliya0001 [1]
20 minutes because 12/3=4 and 4x5=20
3 0
3 years ago
Solve for x in the diagram.<br><br> <br><br>       A. 25   B. 15   C. 14   D. 37
s344n2d4d5 [400]
The answer is 15and not the others
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which number is written in scientific notation? <br><br> 6x10^11<br> 12x10^-8<br> 0.2x10^5<br> 8x7^2
    14·2 answers
  • If you have one box of eggs and multiply you amount of boxes by 3, how much eggs will you have?
    11·1 answer
  • Math 7 Grade 7. Can anyone help me answer these questions?
    5·1 answer
  • Which table shows y as a function of x ?
    9·2 answers
  • Find the area of this quadrilateral.
    11·1 answer
  • What is the area of the segment?
    11·1 answer
  • PLEASE HELP I REALLY NEED HELP
    5·2 answers
  • Find x. Round the nearest tenth
    5·1 answer
  • Which property is demonstrated below?
    11·2 answers
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!