1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stells [14]
2 years ago
9

three pounds of flour cost $1.65. how much flour do you get per dollar? round your answer to the nearest hundredth.

Mathematics
2 answers:
Ulleksa [173]2 years ago
7 0

Answer:

It'll be 2 pounds for a dollar. If we rounded it lol

Step-by-step explanation:

masha68 [24]2 years ago
4 0

Answer:

1.8181818181818181 etc., which rounds to 1.82

Step-by-step explanation:

1.65/3 = 1/x

3/1.65

You might be interested in
6х2 – 3х + 12 = ?<br> Gcf
natima [27]

Answer:

3(8-x)

Step-by-step explanation

6х2 – 3х + 12 = ?

= 12-3x+12

=24-3x

=3(8-x)

6 0
3 years ago
Is there enough information to prove the pair of triangles congruent? If so, state the postulate or theorem you would use to pro
Arturiano [62]

You are correct. We use SSS to prove the triangles congruent. The tickmarks tell us which sides are equal to one another. The third pair of congruent sides are the overlapping shared segments (which are congruent due to the reflexive property).

8 0
3 years ago
When the factors of a trinomial are (x - p) and (x - q) then the constant term of the trinomial is:
padilas [110]
Its the product of -p and -q

that is b.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
36 in the ratio of 2:3:4
Viefleur [7K]
The ratio of three numbers are 2:3:4.

Let the rational between the three numbers be x, hence the three numbers be 2x, 3x,and 4x.


If their average is 36, what are the numbers

We know the average = sum of the numbers / no. Of numbers.

(2x+3x+4x) /3=36

9x/ 3= 36

3x =36

X= 36/ 3

X= 12

The rational is 12

Answer the three number are 24, 36, and 48.



HOPE THIS HELP!!
5 0
3 years ago
josh is looking to get a new car because he decided he was spending too much on gas. over the past year he found that he drove 7
Sveta_85 [38]

Josh's monthly fuel expenses are $1,050.

<h3><u>Prices</u></h3>

Given that Josh is looking to get a new car because he decided he was spending too much on gas, and over the past year he found that he drove 7,700 miles, and at current gas prices of $4.5 he was getting about 27 miles per gallon, To determine, if he bought a vehicle that realizes 33 miles per gallon, what might be a reasonable estimate of monthly gas costs, the following calculation must be made:

  • 27 = 100
  • 33 = X
  • 3300 / 27 = X
  • 122.22 = X
  • 122.22 = 100
  • 100 = X
  • 10000 / 122.22 = X
  • 81.81 = X
  • (7700 / 33) x 4.5 = X
  • 233.33 x 4.5 = X
  • 1050 = X

Therefore, Josh's monthly fuel expenses are $1,050.

Learn more about prices in brainly.com/question/18117910

#SPJ1

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The scatter plot shows the number of cars and trucks sold by 10 different salespeople during a month. How many employees sold mo
    13·2 answers
  • You are tiling a kitchen floor that is 10 ft wide by 4 yd long. How many square yards of tile do you need?
    14·2 answers
  • 2^l-3x=1/64<br> Solve for l
    6·1 answer
  • How do you do this math?​
    11·1 answer
  • Using π = 3.14, what is the circumference of a circle with a radius of 12 units?
    12·1 answer
  • Question
    9·1 answer
  • el Mosaico Coffee &amp; Garden gives a $10 gift card to spend if customers can guess the sequence of the day. Janeth arrives on
    8·1 answer
  • Plz guys help me plz
    9·1 answer
  • n a certain grocery store, strawberries cost $5.44 per pound ( 5.44 dollars/lb ). What is the cost per ounce
    7·1 answer
  • Adult tickets to the faculty-students basketball game sold for $5 each and student ticket was sold for $2 each. if 235 tickets w
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!