1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MArishka [77]
3 years ago
10

Please Help please and thank you!

Mathematics
2 answers:
tatuchka [14]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

cube means 3D  square.. right?

so for volume  we want the height x width x length.. make sense?

since each edge is 9'  

the volume is 9^{3} = 729  ft^{3}

ikadub [295]3 years ago
7 0

Answer: <em>729</em>

Step-by-step explanation:

<em>This is very simple all you do is cube 9</em>

<em />9^{3}\\729<em />

You might be interested in
A car rental agency charges $120 per week plus $.12 per mile driven. How many miles did you drive if the total charge is $162?
777dan777 [17]
\boxed{y=120+0.12x}\\&#10;\\&#10;y=162\\&#10;\\&#10;120+0.12x=162\\&#10;\\&#10;0.12x=162-120\\&#10;\\&#10;0.12x=42\\&#10;\\&#10;x=\frac{42}{0.12}\\&#10;\\&#10;\boxed{\boxed{x=350 \ miles}}
7 0
3 years ago
What is 10% of 360? 18 36 90 180
Snowcat [4.5K]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

10% of 360=10/100*360=1/10*360=360/10=36

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which property can be used to solve the equation?<br><br> 5 d = 75
timama [110]

Answer:

Division

Step-by-step explanation:

To isolate d and solve the equation, divide 75 by 5.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The girls soccer team won 10 games and the lost 2. And the boys soccer team won 12 games and lost 3. What is the ratio of the gi
faltersainse [42]
10:12. If you want to simplify it, then 5:6
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company sells widgets. The amount of profit, y, made by the company, is related to the selling price of each widget, x, by the
defon

Answer:

Price of widget to break even= $37.9

Step-by-step explanation:

We are told that the equation representing the amount of profit, y, made by the company, in relation to the selling price of each widget, x is;

y = -8x² + 348x - 1705

Now, the company will break even when it has made no profit. That is when, y = 0

Thus;

0 = -8x² + 348x - 1705

Rearranging,

8x² - 348x + 1705 = 0

Using quadratic formula ;

x = [-b ± √(b² - 4ac)]/2a

x = [-8 ± √(-348² - 4•1•1705)]/(2 x 8)

x = $5.63 or $37.87

We'll use $37.87 because it is the highest price for which no profit is made, and higher price means that we could sell least number of products to earn a certain amount of money.

We are told to approximate to nearest cent. Thus,

Price of widget = $37.87 ≈ $37.9

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a cubic polynomial function in standard form with zeros 1 -2 and 2?
    8·1 answer
  • Brainly.com fam help me fine the value of the x thank you so much
    6·1 answer
  • Given: f(x) = 8 - 4 x
    8·1 answer
  • Using digits 1-7 round to 6,300,000
    15·1 answer
  • Kim is x years old . jordan is 7 year older than kim. four times jordans age is equal to 200
    12·2 answers
  • 1
    13·1 answer
  • at the farmers market 8 apple cost $5.20 if each apple cost the samw amount what is the price per apple
    15·1 answer
  • Penny reads 13 pages in 1/3 hour. What is the unit rate for pages per​ hour? For hours per​ page?
    14·1 answer
  • The average lifespans of 18 common species of turtles are shown below along with the five-number summary.
    12·1 answer
  • For the given triangle let a = 14.3, b = 16.4, c = 11.7, d = 19.0. Find the perimeter of the triangle.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!