1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lidiya [134]
2 years ago
6

$71 is what percent of $100?

Mathematics
2 answers:
ExtremeBDS [4]2 years ago
5 0

Answer: 71%

Step-by-step explanation: it’s pretty simple i think, hope this helps!

Alja [10]2 years ago
3 0

Answer:

its 71%

Step-by-step explanation:

71÷100×100=71%

You might be interested in
I forgot the unit rate of $6.25 for 5lbs. of apples
VladimirAG [237]
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
5 0
2 years ago
Find the dimensions of a rectangle whose perimeter is 42 m and whose area is 104 m squared
julia-pushkina [17]
P=42 m
1/2 of P=21
1/2 of P= l+w
21=13+8
A=13×8
A=104 m^2. As a result, the length is 13 m, and the width is 8 m. Hope it help!
6 0
3 years ago
1)
Solnce55 [7]

Answer:

1. C.    2.  D.  

Step-by-step explanation:


5 0
2 years ago
Read 2 more answers
If the similarity of two Similar solids is 3:14 what is the ratio of their corresponding areas
kirill115 [55]
Linear 3 : 14 area 3^2 : 14^2 = 9 : 196 volume 3^3 : 14^3 = 27 : 2744

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the solution to the equation 8.25 + one-fourth w = 10.75? Round to the nearest hundredth if necessary.
Vlad [161]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

8.25 +  \frac{1}{4} w = 10.75

Subtract 8.25 from both sides.

\frac{1}{4} w = 2.5

Multiply by 4 in both sides.

w = 10

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the grocery store has a special deal on potato chips where if you buy 1 bag you get the second bag for 50% off. if the sales tax
    6·1 answer
  • What is the slope of y= -3x -2
    7·1 answer
  • There is 12/15 of a pizza left.How many 3/10 pieces can be made from the leftover pizza?
    14·1 answer
  • How do you find a squeres volume<br> Diameter of 2 inches
    11·1 answer
  • The price of a commodity has fell down by 15% so that priya can buy 3 more commodities for Rs 1700. What was the original price
    15·1 answer
  • Millie read a 36 page book and an 54-page book.she read the books in 5 days.she read the same number of pages every day.how many
    13·2 answers
  • Can someone please tell me how to find the value of x.
    8·1 answer
  • Is this rational or irrational?
    13·1 answer
  • Find the value of the variable.
    9·1 answer
  • This is the last one I just really need help I am slow
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!