1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
3 years ago
9

Pls help me ASAP!!will mark as brainlist

Mathematics
1 answer:
muminat3 years ago
6 0

Answer:

a.1.17809725 rad

b.1.57079633 rad

c.3.14159265 rad

d.0.785398163 rad

e.1.83259571 rad

f.100.530965 rad

You might be interested in
Find the value of x please help I give brainly<br> 20 points
fiasKO [112]

Answer:

x=148

Step-by-step explanation:

First, find the missing angle by subtracting 100+48 from 180 (all of the angles in a triangle add up to 180). Then, subtract that from 180 (the angles are a linear pair, so they are supplementry, so they add up to 180) x+32=180.

x=148.

(お役に立てれば!)

7 0
3 years ago
John buys 3 pounds of cherries and 2 pounds of bananas he pays a total of $24.95 the bananas cost $6.50 less per pound than the
Murrr4er [49]

John will pay $8.68 for the combined cost of 1 pound of banana and 1 pound of cherries.

Let: b=cost of banana per pound and c=cost of cherries per pound

Equation 1: For 3 pounds of cherries and 2 pounds of bananas, John pays a total of $24.95.

3c + 2b =$24.95

Equation 2: The cost of bananas is $6.50 less than a pound of cherries.

b= c - $6.50

We can substitute the second equation into the first one to solve for the cost of cherries per pound.

3c + (2)(c-$6.50)= $24.95

3c + 2c -$13.00 = $24.95

5c = $24.95 + $13.00

c = $7.59

Substituting the value of c to the second equation to solve for b.

b= $7.59 - $6.50 = $1.09

The combined cost of 1 pound of banana and 1 pound of cherries is $1.09 + $7.59 or $8.68.

For more information regarding the system of equations, please refer to brainly.com/question/25976025.

#SPJ4

4 0
1 year ago
Please I need help. you will get points ​
iragen [17]

Answer:

t(32) = 94

Step-by-step explanation:

a. I think s is the independent variable

b I think t or t(s) is the dependent variable since the total amount of money depends on how many treats are sold.

t(32) = 30 + 2(32)

t(32) = 30 + 64

t(32) = 94

I'm a little unsure on the dependent and independent variable but I know the function is correct.

Hope this helps :)

7 0
3 years ago
Mark spent 1 hour 17 minutes less than Sheila reading last week. Sheila spent 55 minutes less than Pete. Pete spent 3 hours read
Irina-Kira [14]

Answer:

48 minutes

Step-by-step explanation:

Pete: 3 hours = 2 hours 60 minutes

Sheila: 2 hours 60 minutes - 55 minutes = 2 hours 5 minutes = 1 hour 65 minutes

Mark: 1 hour 65 minutes - 1 hour 17 minutes = 48 minutes

7 0
2 years ago
The formula=A+2lh+2wh gives surface area a. Of a rectangler solid with length, width, and height, L,W, and H, respectively solve
iogann1982 [59]

Answer:

l= \frac{A}{2h} -w

Step-by-step explanation:

The question is not correct (particularly the expression for the area)

 A=2lh+2wh

Now we are expected to solve for l, that is we are going to make l subject of the formula, we have

let us take the second term on the RHS to the LHS

A-2wh= 2lh

we can now divide both sides by 2h we have

\frac{A-2wh}{2h} = l\\\\l=\frac{A}{2h} -\frac{2wh}{2h} \\\\l= \frac{A}{2h} -w

hence the expression for the length is  l= \frac{A}{2h} -w

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is the most appropriate unit to describe the rate at which data is transferred using the internet?
    5·2 answers
  • 7(8+x+2) equals what exactly i dont know ​
    13·2 answers
  • What type of triangle is pictured in the following figure?
    13·2 answers
  • Help 0.06 is 10 times as much as
    6·2 answers
  • PLEASE ANSWER QUICK A manufacturing facility pays its employees an average wage of $4.50 an hour with a standard deviation of 50
    14·1 answer
  • Pleaseee help me asap
    13·1 answer
  • Juan ran x miles, and Mario ran 3/4 farther than Juan. Write an expression for the distance that Mario
    14·1 answer
  • Please help I have a test tomorrow.
    5·1 answer
  • 73.50 divided by 21. Ishsdbdh
    12·2 answers
  • A salesperson at a jewelry store earns 3​% commission each week. Last​ week, Heidi sold $450 worth of jewelry. How much did she
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!