Answer:
135 is the correct answer
Step-by-step explanation:
6x^2-3x
substitution
x=5
6* (5*5) -3*5
6*25-3*5
150-15= 135
Answer:
25
Step-by-step explanation:
Answer:
1 yard
Step-by-step explanation:
Answer:
fakejjajanKsksns znzmsmmsskskkkkksksjzbzhz
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.