1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oduvanchick [21]
3 years ago
5

Francisco's recipe for cookies calls for 3/4 cups of sugar, 2 1/2 cups of flour and 3 eggs.If you want to use half as much sugar

And then triple the recipe Size how much sugar will he need
Mathematics
1 answer:
Charra [1.4K]3 years ago
8 0

Answer:

the answer is 9/8 or 1 and 1/8

Step-by-step explanation:

divide 3/4 by 2 to get 3/8 and then multiply 3/8 by 3 (since its tripling) to get 9/8 which can also be written as 1 1/8. Hope this helps!

You might be interested in
The number of internet paid search ads is increasing as advertisers move away from traditional marketing methods. The equation y
blondinia [14]

Answer: In 2005 the amount spend on internet ads = $74.6 billions.

In 2009 spending on internet search ads will reach $102 billion .

Step-by-step explanation:

Given : The number of internet paid search ads is increasing as advertisers move away from traditional marketing methods.

The equation y=6.9x+40.1 can be used to project spending on internet search ads, in billions of dollars, x years after 2000.

To estimate spending on internet ads in 2005.

We need to put x= 5 in the above equation   [∵2005-2000=5]

y=6.9(5)+40.1

y=34.5+40.1

y=74.6

i.e. In 2005 the amount spend on internet ads = $74.6 billions.

Put y= 102 in the given equation, we get

102=6.9x+40.1

61.9=6.9x   [Subtract 40.1 from both sides]

x=\dfrac{61.9}{6.9}=\dfrac{619}{69}=8.97101449275\approx9

And 2000+9=2009 [x is the number of years after 2000]

Hence, in 2009 spending on internet search ads will reach $102 billion .

3 0
2 years ago
Alex ate 4 less the 2 times the slices of pizza that Oliver ate.If Oliver ate 8 slices of pizza how many slices did alex eat?
Fofino [41]

Answer: 12

Step-by-step explanation:  2 times of 8 is 16, but it says 4 less, so you subtract 4 and that equals 12.

 

7 0
1 year ago
A road construction crew paves 1/5 mile every day. How much would they pave in 2 days?
Helen [10]

Answer: 0.4 miles


Step-by-step explanation:

You can use the equation y=1/5x to help you figure it out where x is the days and y is the length. y=1/5(2). y=2/5 or 0.4 miles. Please vote my answer as brainliest

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Guidelines for a wheelchair ramp suggest that the ratio of the rise to the run be no greater than 1:12.design a wheelchair ramp
OLEGan [10]
I have no idea tbh. I will try to find how to do it and help you!
4 0
3 years ago
Which shows the expression below in simplified form? (7.2 × 107) ÷ (9 × 104) A. 8 × 101 B. -1.8 × 102 C. 8 × 102 D. 8 × 104
Mariana [72]

(7.2 × 10^7) ÷ (9 × 10^4)

= (7.2 / 9) x 10^(7 - 4)

= 0.8 x 10^3

= 8 x 10^2

Answer

C. 8 × 10^2

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which value of b will make the system y=2x+2 and y=2.5x+b intersect at the point (2,6)
    5·1 answer
  • Which is the better buy; 3 pounds for $8.31 or 5 pound for $12.95
    8·2 answers
  • Oriel has designed a square mural that measures 10feet on each side. Bill has also designed a square mural but his measures y fe
    8·1 answer
  • If ( 2 x 1) (0 x -1) = ( 15 ), then the value of x is
    6·1 answer
  • Please answer if you know
    10·1 answer
  • Please help help help help help
    13·2 answers
  • Please help me and I’ll give you brainiest!!!!!!!!! :))))
    9·1 answer
  • Jim divide a triangular garden using midsegments use the figure to find each value
    12·1 answer
  • Astore pays $927.40 for a water heater and marks the price up by 5%. What is the new price?
    10·1 answer
  • 3) Wages of £4.50 per hour are increased by 8%. Find the new hourly wage. ​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!