1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga2289 [7]
3 years ago
5

5x-18<-8 I need help step by step

Mathematics
1 answer:
drek231 [11]3 years ago
8 0

Answer:

x < 2

Step-by-step explanation:

5x - 18 <  - 8 \\ 5x - 18 + 18 <  - 8 + 18 \\ 5x < 10 \\  \frac{5x}{5}  <  \frac{10}{5}  \\ x < 2

You might be interested in
How to show the tens fact you used. write the difference. <br> 12-7=____<br> 10-___=____
prisoha [69]
The first answer is 5,but i don't know about the second one. (sorry)
3 0
3 years ago
You will be the First to get Brainlyest
White raven [17]

Answer:

Look if it has 1 regtangle as the base and 4 triangles it is a rectangular pyramid.

If it has 2 circles as the base and a long tube it is a cylinder.

If it has 2 triangles and 3 rectangles it is a triangular prism

Lastly if it 6 sides of rectangles and squares it is a rectangular prism

3 0
3 years ago
The diameter of a tire is 2.5 ft. Use this measurement to answer parts a and b. Show all work to receive full credit.
konstantin123 [22]
Thank you for posting your question here. Please see below answers for the problem above:

a. to find the circumference of the tire you need to multiply 3.14 by 2.5:
 = 3.14 x 2.5
 = 7.85 to round of it will be 8

b. to get the number of times the tire have to rotate to travel 1 mile:

1 mile = 5,280 ft
1 rotation is 7.85 
5,280/7.85 = 672.611465
4 0
3 years ago
A king size candy bars costs $1 with each candy bar having 1,472 calories. If you bought 7 candy bars and took 8 days eating the
Gre4nikov [31]

Answer: your mom gay ;)

Step-by-step explanation:

4,500 calories a day

If you ate the same amount each day, that means you would eat 3 a day, since 6 divided by 2 is 3.

Find how many calories you would eat each day by multiplying 3 by 1,500

3(1,500)

= 4500

5 0
3 years ago
A nursery owner owner buys 8 panes they cost 19.60 she breaks 3 more how much do the 3 cost
shtirl [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

45

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The product of 51 and a number less than 427 is 185
    7·1 answer
  • What percentage of U.S. states have names that start with the letter W?
    14·1 answer
  • The sun shines at a 30° angle to the ground. To the nearest inch, how long is the shadow cast by a 72-in. tall fence post?
    9·1 answer
  • Prove that 3n&lt; n! if n is an integer greater than 6.
    9·1 answer
  • 1. Find the percent of change when the price of a radio changes from $40.00 to $44.00.
    6·2 answers
  • 3 integers less than 25 range of 10 mean of 13​
    6·1 answer
  • a store stocked 150 cans of popcorn for a weekend sale. that weekend, 72 of the can sold. what percent of the cans of popcorn st
    6·1 answer
  • A game and a controller are on sale for 45% off. The regular price of the game is $80. The regular price of the controller is $1
    6·1 answer
  • The manager of an ice cream shop found that the probability of a new customer ordering vanilla ice is 7\9. What are the odds aga
    7·1 answer
  • What is the inequality 4x-7&lt;5
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!