1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lerok [7]
3 years ago
6

Evaluate the following

\sqrt[4]{256} " alt=" - \sqrt[4]{256} " align="absmiddle" class="latex-formula">
\sqrt[3]{ - 64}

​
Mathematics
1 answer:
poizon [28]3 years ago
6 0
Ur answer is here
Hope it is helpful to u

You might be interested in
What is the number of square units in the area of the triangle is vertices are points A ( 2,0), B( 6,0) and C (8,5)
lakkis [162]

From points (2, 0) and (6, 0), you can get base = 6 - 2 = 4.

From point (8, 5), you get a height of length 5.

A = bh/2 = 4 * 5/2 = 10

Area = 10 square units

3 0
3 years ago
Lavania is studying the growth of a population of fruit flies in her laboratory. After 6 days she had nine more than five times
MatroZZZ [7]

Answer:

Lavania observed 39 fruit flies after 6 days of observation

Step-by-step explanation:

Let x be the number of fruit flies on the first day of Lavania's study.

After 6 days she had nine more than five times as many fruit flies as when she began the study.

Five times as many fruit flies as when she began the study = 5x

Nine more than five times as many fruit flies as when she began the study=5x+9

The expression to find the population of fruit flies Lavania observed after 6 days is 5x+9

If she observes 20 fruit flies on the first day of the study, then x=6, then

5x+9=5\cdot 6+9=30+9=39

5 0
3 years ago
Answer the following questions: 2/3 is what percent of 1/4?
Zolol [24]

Answer:

1/2 or 0.5

Step-by-step explanation:

To find out what 2/3 is out of 3/4, we just have to multiply them together to get our exact answer.

\frac{2}{3} *\frac{3}{4}=\frac{6}{12}=\frac{1}{2}

Our final answer is 1/2 or 0.5.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
17 divided by 3 1/2 Other things ain't working right now so I'm using this.
romanna [79]
Here is your answer friend

6 0
2 years ago
A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 . ​ What is the unit price per kilogram?
blsea [12.9K]

Answer:

5.05

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate the function requested. Write your answer as a fraction in lowest terms. FInd Sin A
    10·2 answers
  • Pls help now, if possible.
    12·2 answers
  • The product of 8 and c savings is 96
    14·2 answers
  • Jada eats 2 scoops of ice cream in 5 minutes. Noah eats 3 scoops of ice cream in 5 minutes. How long does it take them to eat on
    14·1 answer
  • Work out the volume of a cuboid of edge 4cm by 4cm by 7cm
    11·1 answer
  • Let f(x) = x2 - 5 and g(x) = 3x2. Find g(f(x))
    6·1 answer
  • 8R4 Joan was assigned to graph an absolute value function, but she forgot the 4 poi function. However, she remembers the followi
    15·1 answer
  • 6. In a basketball fundraiser, Jasmine can makes 10 free throws per minute. She is sponsored for
    9·1 answer
  • What is pls help someone with the problem?2x + 3 = 9
    5·2 answers
  • What is 453,605 rounded to the nearest thousand
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!