1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
3 years ago
13

Explain the relationship of the meaning of the word isometric to the properties of an isometric or rigid transformation

Mathematics
1 answer:
borishaifa [10]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

The iso parts of isometric means same, and It is similar becuase rigid trtransformation and the metric parts means measure. Basically isometric means same measure. Rigid transformation preserve "same measures" like angles and side lengths.

You might be interested in
Suppose the half-life of a material is 10 days. You have one 1 kg of the material today. How much of the material would you have
boyakko [2]

Answer:

0.50 kg of the material would be left after 10 days.

0.25 kg of the material would be left after 20 days.

Step-by-step explanation:

We have been given that the half-life of a material is 10 days. You have one 1 kg of the material today. We are asked to find the amount of material left after  10 days and 20 days, respectively.

We will use half life formula.

A=a\cdot(\frac{1}{2})^{\frac{t}{h}}, where,

A = Amount left after t units of time,

a = Initial amount,

t = Time,

h = Half-life.

A=1\text{ kg}\cdot(\frac{1}{2})^{\frac{10}{10}}

A=1\text{ kg}\cdot(\frac{1}{2})^{1}

A=1\text{ kg}\cdot\frac{1}{2}

A=0.5\text{ kg}

Therefore, amount of the material left after 10 days would be 0.5 kg.

A=1\text{ kg}\cdot(\frac{1}{2})^{\frac{20}{10}}

A=1\text{ kg}\cdot(\frac{1}{2})^{2}

A=1\text{ kg}\cdot\frac{1^2}{2^2}

A=1\text{ kg}\cdot\frac{1}{4}

A=0.25\text{ kg}

Therefore, amount of the material left after 20 days would be 0.25 kg.

6 0
3 years ago
A shopper needs 48 hot dogs. The store sells identical hot dogs in 2 differently sized packages. They sell a six pack hot dog fo
Archy [21]

Answer:He should buy the six pack.

Step-by-step explanation:

The total number of hotdogs that the shopper needs is 48.

The store sells identical hot dogs in 2 differently sized packages. They sell a six pack hot dog for $2.10, and an eight pack of hot dog for $3.12.

If the shopper buys the six pack hot dog, he would need to buy 8 of it. The total cost would be

8 × 2.10 = $16.8

If the shopper buys the eight pack hot dog, he would need to buy 6 of it. The total cost would be

6 × 3.12 = $18.72

The 6 pack is cheaper than the eight pack. Therefore,

He should buy the six pack.

5 0
3 years ago
What is the volume of the composite space figure to the nearest whole number?
Firdavs [7]
Check the picture below.

the volume of a rectangular prism is just the product of its 3 dimensions, so the volume of those two there is 4*9*6  and 3*6*5.

so the volume for the composite figure is just the sum of those two products.

6 0
3 years ago
What is a compass used for?
Annette [7]
1. Measure and angle in degree
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jason is mikes older brother. the sum of their ages is 25. the differnece in their ages is 7 write the system of equation that r
Jet001 [13]

Answer:

Equation 1: m+j=25

Equation 2: j=m+5


I hope this helps! Good luck! <3


-YAND3R3


5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the product of (4x - 3 ()2x^2 - 7x + 1)
    14·1 answer
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·1 answer
  • 3|2(2)-9|-2<br> need to evaluate the expression
    14·2 answers
  • The area of a rectangle in 24 square units. A diagonal drawn from one corner to another divides the rectangle into two right tri
    7·2 answers
  • A buffet offers ranch or Caesar dressing the ratio of ranch dressing used to Caesar dressing used is 7:1 if the buffet uses 28 c
    13·1 answer
  • Please help me on my math homework?
    6·1 answer
  • Casey for 50 pounds of dirt she was 10 pounds pounds to fill a hole in the yard then she filled pots with 5 pounds of soil in ea
    8·1 answer
  • 444. IU
    14·1 answer
  • What is the operation of (ab)c = c(ab)
    15·1 answer
  • Is anyone able to figure this out, I can't do this
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!