1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dmitriy555 [2]
3 years ago
5

What is the remainder when 19x^2+15x+12 is divided by x-2?

Mathematics
1 answer:
lozanna [386]3 years ago
8 0

Answer:

118

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE HELP ME WITH THIS FAST!!!!!!!!!!
Alina [70]
I think the answer would be D
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
a rectangular fish pond is 21 ft squared in area. if the owner can surround the pond with a 20 ft fence what are the dimensions
Alika [10]
The dimensions are 41 ft
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A triangle has angles that measure 72.5 degrees and 32.7 degrees. What is the measure of the third angle?
astraxan [27]
72.5+32.7= 105.2
Triangle angles have to equal 180
180-105.2= 74.8
Third angle= 74.8 degrees
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jenni is comparing the cost of two packages of socks. One package has 8 pairs of socks for $12. Another package had 3 pairs of s
Oksi-84 [34.3K]
No, because if you add on 6 more dollars to package 2 you would only have 6 socks for 12 dollars and on package A you would have 8 pairs for 12 dollars.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cell phone provider offers a plan that costs ​$30 per month plus ​$0.10 per text message sent or received. A comparable plan c
mariarad [96]

300 messages would have to be sent or received in order for the plan to cost same each month.

Step-by-step explanation:

Given,

Cost per month = $30

Per text sent or received charges = $0.10

Let,

x be the number of texts sent or received.

A(x) = 0.10x+30    

A comparable plan costs = $60 per month

Text messages are unlimited.

B(x) = 60

For the two plans to cost equal;

A(x) = B(x)

0.10x+30=60\\0.10x=60-30\\0.10x=30

Dividing both sides by 0.10

\frac{0.10x}{0.10}=\frac{30}{0.10}\\x=300

300 messages would have to be sent or received in order for the plan to cost same each month.

Keywords: function, addition

Learn more about functions at:

  • brainly.com/question/2860697
  • brainly.com/question/2977815

#LearnwithBrainly

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The wall of a room are representations of what basic element of geometry
    12·1 answer
  • Selena rides her bicycle to work. It takes her 15 minutes to go 3 miles. How many feet will she travel in 3 minutes
    8·2 answers
  • 5x2^3 <br> Please help!!!
    9·1 answer
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • -8-(-2)=−8−(−2)=<br><br><br>also im not sure if this is pre calc. , regular calc. or algebra
    12·1 answer
  • Solve the exponential equation. (logs)<br> 3(1.05)^x+1=6
    15·1 answer
  • Please helppp with these questions
    8·1 answer
  • PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION!!
    15·2 answers
  • A rectangular prism has a length of 12 inches, a height of 16 inches, and a width of 20 inches. What is its volume, in cubic inc
    5·1 answer
  • Every day, the Sandoval Family Restaurant serves 5/6 of a bottle of soda to their customers. How many days will 7 1/2 bottles of
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!