1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horsena [70]
2 years ago
9

DVDs can be made in a factory in Colorado at the rate of 10 DVDs per $1.50, but the factory costs $100,000 to build. If they mak

e 1 million DVDs, what is the unit cost per DVD? Help ASAP please
Mathematics
1 answer:
12345 [234]2 years ago
3 0

Answer:

1 DVD costs 15 cents.

I million DVDs cost 150,000 dollars.

Step-by-step explanation:

If 20 DVDs ------ $3

then, 1 DVD----------- x

20x = 3

x = 3/20

x = 0.15

1 DVD costs 15 cents

i already did this problem in one of my quizzes

You might be interested in
Cabs use a valuable commodity—gas! Research average gas prices from 2005–
Doss [256]

Answer:

a

Step-by-step explanation:


6 0
2 years ago
1. Three products from renewable resources are​
Vesnalui [34]
Animals, wood, plants
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
32/56 = x/7 what is the answer please bestie
andrezito [222]

Answer:

4/7

Step-by-step explanation:

32/56 = 4/7

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you graph y= -4x with an exponent of 2
ololo11 [35]

Answer:

Go to Desmos.com

Step-by-step explanation:

If you go to Desmos.com and type in the equation, it will graph it for you.

8 0
3 years ago
Please Help. NO LINKS OR DOWNLOADS OR YOU WILL BE REPORTED.​
Aliun [14]
Did you attach a picture to this, It could be my internet but it’s not showing up on my screen
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Clayton places tiles that spell the word time in a bowl. He draws one tile from the bowl and then without replacing it, draws an
    14·2 answers
  • Write the given differential equation in the form L(y) = g(x), where L is a linear differential operator with constant coefficie
    9·1 answer
  • Given f(x) = 2*2+3 find f (-3)
    14·1 answer
  • How to you write a rule for 2, 10, 5 and 250?
    14·1 answer
  • Which question could be answered by the organized list shown? Select two answers. XXX, XXY, XYX, XYY , YXX, YXY, YYX, YYY A. a f
    10·2 answers
  • A mechanic buys $14.56 worth of parts from a supplier. If he pays for the parts with a $20 bill, how much change will he receive
    11·2 answers
  • Best Buy is having a 20% off sale on TVs. The TV you want to purchase is $350. How much is the discount? *
    13·2 answers
  • Find -3/7 divided by -15/1
    8·1 answer
  • PLEASE HELP QUICKLY!!!<br> Which one is it?<br> Need help.
    14·2 answers
  • Answer the question, don't mind the highlighted one
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!