<span>The graph of g(x)=⌈x⌉+0.5 is the graph of f(x)=⌈x⌉ shifted up 0.5 unit.</span>
Answer:
1 1/2 shortening
1 tsp salt
4 1/2 granulated sugar
1 or 3 tsp baking soda (not sure if it’s 1/2 or 1 1/2 for the original recipe)
1/2 eggs
4 c cake flour
1 vanilla extract
food coloring
1/2 butter flavoring
Answer:
for this one I think it mostly 3
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1