1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fudgin [204]
3 years ago
13

CAN YALL HELP ME OUT ASAP Margie bought 1 1/2 pounds of tomatoes for $2.00 per

Mathematics
2 answers:
enot [183]3 years ago
5 0

Answer:

Margie spent $27.05.

Step-by-step explanation:

1.5 * 2 + 14 * 1.6 + 1 * 1.65 = 27.05.

hoa [83]3 years ago
5 0

Answer:

Margie paid $27.05 for her total purchase

Step-by-step explanation:

$2.00/lb × 1.5lbs of tomatoes = $3.00

$1.60/lb × 14lbs of onions = $22.40

$1.65/lb × 1lb of apples = $1.65

$3.00 + $22.40 + $1.65 = $27.05

You might be interested in
HeLp What is the value of the expression when a = 4 and b = 3?<br><br> 4a+b−5 please
Inessa05 [86]

Answer:

12+3-5

Step-by-step explanation:

If a = 4 and b = 3, then you use substitution to replace the variables with their constant values. Hope I helped!

5 0
3 years ago
Is this relation a function?<br> True<br> or<br> False
VMariaS [17]

Answer: False

Step-by-step explanation:

There is a very easy way to tell whether an ordered pair is a function or not. If many x's have one y, then it is not a function. Since (-1,7) and (-7, 7) both have the same y, it is not a function. Hope this helps!

7 0
3 years ago
Xcghuffgfrycfbyricfhvyt9
Zigmanuir [339]
Xcghuffgfrycfbyricfhvyt9bzbs
8 0
3 years ago
Jacey has 40 pizzas to sell in the concession
elena55 [62]

Answer:

the answer is 16.6 Pizzas

Step-by-step explanation:

16% of 40 is 6.4 that means she sold 6 full pizzas and 0.4 parts of one pizza

add that to 18 is 24.4 pizzas sold and 16.6 to go.

5 0
3 years ago
Michael has a new swimming pool.
sleet_krkn [62]
Michael Inhales the chlorine and layer dies. Therefore he doesn’t need an equation anymore.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the fraction and decimal for 71%
    5·2 answers
  • Steve can complete the 100m dash in 10 seconds by Paul can run it in 12 seconds how does Steve's time compared to Paul's
    5·2 answers
  • Item 9 The bar graph shows the numbers of reserved campsites at a campground for one week. What percent of the reservations were
    14·1 answer
  • (p-4)^2=4p complete the square if possible
    8·1 answer
  • PLEASE HELP. I NEED HELP, I NEEEEEEED HELP
    7·1 answer
  • 6 = 4t - 3t - 2<br><br>Please help​
    8·1 answer
  • A garden is in the shape of a square with a perimeter of 36 36 feet. The garden is surrounded by two fences. One fence is around
    15·1 answer
  • You have the option of buying 20 tickets at the fair for 15$ or 45 for 27$ which is te best deal
    8·2 answers
  • Frances bought 144 shares of dwyn horticulture for $7.73 apiece. her broker charged her a commission of $46.15 for the purchase.
    14·2 answers
  • e. 2y(y + 3)this is not a quiz it is an assignment that is due tomorrow and I Wil be grateful for anyhelp
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!