1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergij07 [2.7K]
3 years ago
5

Cost to store 56$ markup 80%

Mathematics
1 answer:
Elanso [62]3 years ago
8 0
It would be $44.8 I think
You might be interested in
¿PLEASE ANSWER ALL FAST?
koban [17]

Answer:

The word "Of" in an equation is interpreted to be multiplication. Also, you must move the decimal two places to the left to change a percent to a decimal.

1. 20 * .12 = 2.4

2. .3 * 70 = 21

3. 300 * .25 = 75 Blue marbles

4. 40 * .35 = $14




8 0
3 years ago
Math can anyone help me
dangina [55]

Answer:

C. \frac{4}{10} and \frac{10}{25}

Step-by-step explanation:

The proportion between these fractions is true. Multiply 4/10 (numerator and denominator) by 2.5 to get 10/25. This is the only correct option.

Hope it helps!

6 0
3 years ago
If i drive from my town to town a and then to town b and the journey time was 50 minutes what is my average speed
ryzh [129]

Step-by-step explanation:

distance must be given

average speed is distance and time

6 0
3 years ago
Solve 4(x + 1) = 4x + 4. Would it be No solution? Or all real numbers?
arsen [322]
Pick any number. Write it in place of 'x'. If the result is a true statement, then your number is a solution of the equation. Do it again with a different number. Then do it again. Does it matter what your number is ?
7 0
3 years ago
in september 2007, the average price of gasoline was $2.81 a gallon. This price represented an increase of $2.31 less than twice
hodyreva [135]

Answer:

x = $2.56

Step-by-step explanation:

To solve this, you do the inverse of both operations, which is multiplication and subtraction. The first inverse would be addition, so 2.81 + 2.31 = 5.12. Then, the second inverse would be division, so 5.12 divided by 2 = 2.56. So therefore, x = $2.56 is the correct answer for the price in September 2006.

8 0
4 years ago
Other questions:
  • Need answer asap.thanks​
    12·1 answer
  • Angelica is a sales representative for an applicator distributor she needs to make at least $5000 in weekly sales of a particula
    13·1 answer
  • The line has a slope of -3 and passes through the point 1,4
    5·2 answers
  • Into a bucket, 3.705 liters of water flowed in 7.8 minutes. Enter the number of liters that flowed into the bucket each minute a
    12·1 answer
  • the ratio of the number of skiers who bought passes to the number of snowboaders who bought season passes is 1:2 . if 1250 more
    7·1 answer
  • Can someone help me solve y=x+12 ? y = -10
    8·2 answers
  • Multiple Select
    13·1 answer
  • Classify each special right triangle in the length ratio of (Side1 : Side2 : hypotenuse)
    7·1 answer
  • Yasmin uses 4 cups of papaya juice for every 6 cups of pineapple juice. If Yasmi already has 24 cups of pineapple juice, how man
    11·1 answer
  • Solve for x.<br> Sqrt8 (Sqrt2 - x) = 11
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!