1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
3 years ago
15

Given the exponential decay function

Mathematics
1 answer:
pogonyaev3 years ago
5 0
The answer is a I hope this helps your welcome
You might be interested in
Use determinants to find out if the matrix is invertible.
wariber [46]

Answer:

The matrix is not invertible.

Step-by-step explanation:

We are given the following matrix in the question:

A =\left[\begin{array}{ccc}-5&0&1\\-1&3&2\\0&10&6\end{array}\right]

Condition for invertible matrix:

A matrix is invertible if and only if the the determinant is non-zero.

We can find the determinant of the matrix as:

|A| = -5[(3)(6)-(2)(10)]-0[(-1)(6)-(2)(0)] + 1[(-1)(10)-(3)(0)]\\|A| = -5(18-20)+(-10)\\|A| = 10-10\\|A| = 0

Since the determinant of the given matrix is zero, the given matrix is not invertible.

5 0
3 years ago
The top five test scores in Mr. Rhodes’s class were: 98, 92, 96, 97, and 97. What is the mean absolute deviation?
PIT_PIT [208]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Using the Quotient of Powers Property<br> Simplify 12x^9/2x^3<br> 6x^2<br> 6x^6<br> 10x^3<br> 10x^6
AysviL [449]

Answer:

It is 6x^6 ... since you divide 12÷2=6 and you subtract exponents

3 0
4 years ago
A 10 2/3 inch long pipe is cut into 8 equal length pieces.how long is each piece?
quester [9]
The answer is 1.33333333
Rounded off to 1.34
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28x%20%2B%20k%29%20%7B%7D%5E%7B2%7D%20%20%3D%20%20%7Bx%7D%5E%7B2%7D%20%20%2B%201x%20%2B%20%20
    5·1 answer
  • One number is six times another number. Their difference is 35. What are the two numbers?
    9·2 answers
  • The height of a trapezoid is 16in. The bases are 32in and 24in. What is the area of the trapezoid.
    5·1 answer
  • Find the surface area of a rectangular prism that is 16 inches long, 12
    9·2 answers
  • What is the slant height x of the square pyramid? Enter your answer in the box, express your answer in radical form.
    9·2 answers
  • Will mark as brainiest
    13·2 answers
  • Lane invests $7,000, at 7% interest, compounded annually for 22 years. Calculate the compound interest for his investment.
    11·1 answer
  • A furniture store donated a percent of every cell to charity the total sales were 7000 and 900 so the store donated $632 what pe
    14·1 answer
  • Which of the following points lies on the line 2x+3y=5?
    14·1 answer
  • Find the area of the sector is formed by NMP round your answer to the nearest hundredth of a square centimeter
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!