1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex777 [14]
3 years ago
14

a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li

ter. a mechanic makes 392 liters of the mixture. how much should he charge for 15% profit
Mathematics
1 answer:
kupik [55]3 years ago
6 0

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

You might be interested in
What is the least common multiple of 5 and 10
anyanavicka [17]
The least common multiple of 5 and 10 is 5. I hope this helps you.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Match the measures with the correct type of measurement:
r-ruslan [8.4K]

Answer:

72 m = Perimeter

125 mm^3 = Volume

50 cm^2 = Surface Area

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose there is a 1.7°F drop in temperature for every thousand feet that an
kotegsom [21]

Answer: 61.2?

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Sarah would like to make a 6 lb nut mixture that is 60% peanuts and 40% almonds. She has several pounds of a mixture that is 80%
ivolga24 [154]

Answer:  

<em>a.  The system of equations that models the situation is....</em>

<em>     0.80x+0.50y=3.60\\\\ 0.20x+0.50y=2.40</em>

<em>b.  The solution to the system:  x = 2 and y = 4 </em>

<em>The amount of 80/20 mixture is 2 pounds and the amount of 50/50              mixture is 4 pounds.</em>

Step-by-step explanation:

Suppose, the amount of 80/20 mixture is  x pounds and the amount of 50/50 mixture is  y pounds.

So, the amount of peanuts in 80/20 mixture = 0.80x pound and the amount of almonds in 80/20 mixture =0.20x pound.

And the amount of peanuts in 50/50 mixture =0.50y pound and the amount of almonds in 50/50 mixture =0.50y pound.

Now, Sarah would like to make a 6 pounds nut mixture that is 60% peanuts and 40% almonds.

So, the amount of peanuts in that mixture =(6\times 0.60)=3.60 pounds

and the amount of almonds in that mixture =(6 \times 0.40)= 2.40 pounds.

So, the system of equations will be.........

0.80x+0.50y=3.60 ...................(1)\\\\ 0.20x+0.50y=2.40...................(2)

Subtracting equation (2) from equation (1), we will get.....

(0.80x+0.50y)-(0.20x+0.50y)=3.60-2.40\\ \\ 0.60x=1.20\\ \\ x= \frac{1.20}{0.60}=2

Now, plugging this x=2 into equation (1), we will get......

0.80(2)+0.50y=3.60\\ \\ 1.60+0.50y=3.60\\ \\ 0.50y=3.60-1.60=2\\ \\ y=\frac{2}{0.50}=4

So, the amount of 80/20 mixture is 2 pounds and the amount of 50/50 mixture is 4 pounds.

7 0
3 years ago
I need helpp ! asap please<br><br><br> i inserted a photo of the question.
Amiraneli [1.4K]

The multiplication property of equality.

\dfrac{x}{5}=2\qquad|\text{multiply both sides by 5}\\\\\not5^1\cdot\dfrac{x}{\not5_1}=5\cdot2\\\\x=10

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need help graphing each linear function?
    15·1 answer
  • If a club consists of
    7·1 answer
  • Give one factor of the polynomial, factor the polynomial completely. f(x)=x^3-4x^2
    9·1 answer
  • Can you help me please?
    7·1 answer
  • The Hillsboro Inlet Lighthouse lights up how much more area than the Jupiter Inlet Lighthouse? Round your answer to the nearest
    11·1 answer
  • PLEASE HELP URGENT WILL MARK BRAINLIEST
    7·2 answers
  • What is the surface area of this figure?
    13·1 answer
  • A cab company charges $0.70 per cab ride, plus an additional $1 per mile driven. If a cab ride is 40.55 miles long, how much wil
    9·1 answer
  • Samreen's brother is 8 years younger than three times her<br> age. The sum of their ages is 32.
    12·1 answer
  • approximate the are between the x axis and f(x)=2/x from x=0.5 to x=2 using a left riemann sum with 3 equal subdivisions
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!