1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex777 [14]
3 years ago
14

a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li

ter. a mechanic makes 392 liters of the mixture. how much should he charge for 15% profit
Mathematics
1 answer:
kupik [55]3 years ago
6 0

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

You might be interested in
Hey can some one help me, Define a variable and write each phrase as an algebraic expression:
Elena L [17]

Answer:

1. <em>d</em> - 6 ft

where <em>d</em> is the width

2. <em>t</em> + 6 h/week

where <em>t</em> is the amount of time per week Theodore studies

3. <em>t’</em> - 6 a

where <em>t’</em> is Tracy’s age

4. (<em>k</em>/3) - 2

where <em>k</em> is the points that the panthers scored

Step-by-step explanation:

Write the variable and do the operations as described!

“less than” means subtraction, “more […] than” means addition and “one-third of” means division by 3.

8 0
3 years ago
Solve for X: 3х + 4 = 9x + 3 ​
AleksandrR [38]

Answer:

x=1/6

Step-by-step explanation:

The steps are in the picture below

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLSS HELPP ITS DO IN A FEW MINUTES
PSYCHO15rus [73]

Answer:

10%.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
BRAINLEST IF ANSWERED QUICKLY AND CORRECT
Feliz [49]

Answer:

i think its b i'm not entirely sure

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A one-way train ticket from New York to Los Angeles costs $197 for a reclining seat, and $490 for a twin-sharing room. How much
Alex777 [14]

The total cost if x passengers booked reclining seats and one fifths y passengers booked twin-sharing rooms is (197x + 98y) dollars

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Cost for reclining seat = $ 197

Cost for twin sharing room = $ 490

We have to find the cost if x passengers booked reclining seats and one fifths y passengers booked twin-sharing rooms

<em><u>Cost for reclining room when "x" passengers booked is:</u></em>

Cost for reclining room = $ 197x

<em><u>Cost when One fifths y passengers booked twin-sharing rooms</u></em>

Cost for twin sharing room = \frac{1}{5} \times y \times 490

Cost for twin sharing room = 98y

<em><u>Total cost is given as:</u></em>

Total cost = Cost for reclining room "x" passengers + Cost for twin sharing room for one fifths y passengers

Total\ cost = 197x + 98y

Thus total cost is (197x + 98y) dollars

4 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the negetive and positive intercepts at
    5·1 answer
  • The average time a subscriber spends reading The Wall Street Journal is 49 minutes (The Wall Street Journal Subscriber Study). A
    10·1 answer
  • .The price of a MP3 Player decreases from $382 to $261.50.find the percentage decrease in its price
    14·2 answers
  • 82 and 95 what is an expression for that
    6·1 answer
  • What percent of 9775 is 1275
    11·1 answer
  • To be eligible for financial aid, a student must earn at most $30,000 per year.
    11·2 answers
  • Pls help me with this question
    10·2 answers
  • Hello everyone please read. There is a person who is having a hard time right now and threatening to take their life. We need yo
    14·2 answers
  • Which expression can you substitute
    7·1 answer
  • HELP ME OUT PLS!!!!!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!