1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex777 [14]
3 years ago
14

a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li

ter. a mechanic makes 392 liters of the mixture. how much should he charge for 15% profit
Mathematics
1 answer:
kupik [55]3 years ago
6 0

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

You might be interested in
What is 400 less than 2237?
andrey2020 [161]
2237-400= 1837 hope this helps!
5 0
3 years ago
△POQ~△ROS. Identify the coordinates of S and the scale factor. HELP ASAP!!
vodka [1.7K]

Answer:

S(-7,0) , 2/7

Step-by-step explanation:

To get coordinates of P we can see that

14*(2/7)=4

Now, to get coordinates of S, we have this equation :

x*\frac{2}{7}=-2

Multiply by 7 each side :

2x=-14

x=-7

y=0

8 0
3 years ago
a solar lease customer built up an excess of 6,500 kilowatts hour (kwh) during the summer using his solar panels. when he turned
Jlenok [28]

Question:

A solar lease customer built up an excess of 6,500 kilowatts hour (kwh) during the summer using his solar panels. when he turned his electric heat on, the excess be used up at 50 kilowatts hours per day .

(a) If E represents the excess left and d represent the number of days. Write an equation for E in terms of d

(b) How much of excess will be left after one month (1 month = 30 days)

Answer:

a. E = 6500 - 50d

b. E = 5000

Step-by-step explanation:

Given

Excess = 6500kwh

Rate = 50kwh/day

Solving (a): E in terms of d

The Excess left (E) in d days is calculated using:

E = Excess - Rate * days

The expression uses minus because there's a reduction in the excess kwh on a daily basis.

Substitute values for Excess, Rate and days

E = 6500 - 50 * d

E = 6500 - 50d

Solving (b); The value of E when d = 30.

Substitute 30 for d in E = 6500 - 50d

E = 6500 - 50 * 30

E = 6500 - 1500

E = 5000

<em>Hence, there are 5000kwh left after 30 days</em>

4 0
3 years ago
Jen and Maria have dance class at 3:45 . Write the time two different ways. Is it am or pm ? Explain
jonny [76]
Dance class is at 3:45pm, because the dance studio would not be open that early.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which choice does NOT match the shape with its correct number of sides?
Usimov [2.4K]
The answer is heptagon because a heptagon is a shape with 7 sides, not 6. :)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the best estimate of the measure of the angle shown?
    7·2 answers
  • Factor completely. wait for photo
    6·1 answer
  • find the future value of a 160,000 certificate of deposit that pays compounded interest every six months at a rate of 4% per yea
    13·1 answer
  • Based on the polynomial remainder theorem, what is the value of the function when x = 4? f(x)=x4−2x3+5x2−20x−4
    15·2 answers
  • 9 is added to five-sisths of n
    14·1 answer
  • Which answer gives statements that should be used to prove angles 4 and 6 are congruent?
    6·1 answer
  • Anyone want brainliest
    12·2 answers
  • How much would it cost to fence in this property if fencing costs $5.00 per foot?
    11·1 answer
  • I need some help 7th grade math
    11·1 answer
  • Answers choices are in the picture
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!