1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cestrela7 [59]
3 years ago
5

Determine the value of x. 1) 14.75 2)15.25 3)11.92 4)18.56

Mathematics
1 answer:
Leto [7]3 years ago
3 0
Opposite angles are supplementary, the sum is 180 degrees.
6x+10+81.5=180
Combine like terms:
6x+91.5=180
Subtract 91.5 to both sides:
6x=88.5
Divide 6 to both sides:
x=14.75
The answer is 1) 14.75
Hope this helped!
You might be interested in
jacob has a box of 2 hundred cubes he also has a bag of 40 cubes. how many trains of 10 cubes can hw make?
Verizon [17]
200+40=240
each train cost 10
take 240/10=24trains
6 0
3 years ago
The diameter of a circle is 36 yards. What is the circle's circumference?<br> Use 3.14 for .
Firlakuza [10]
Answer:
113.04

Explanation:
So, the formula is C=pi x d

Once you substitute in the number given the equation is now .. C= pi x 36

36 x 3.14=113.04

Therefore, the circles circumference is 113.04
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain What Happens To The Volume Of A Sphere When
kati45 [8]
A. The volume is 8 times more
b. The volume is 27 times more
c. The volume is 64 times more
3 0
3 years ago
Sandy and Alex are married, with no dependents. They wish to file a joint tax return. Both of them work, but their combined sala
GREYUIT [131]

Answer:I'm pretty sure it would be C but that might be wrong

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Please show work<br> 26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\
Irina18 [472]
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose you roll a blue number cube and a red number cube.
    15·2 answers
  • Ronna answered 18 of the 20 questions on her second math test correctly. On the first test, she had answered only 15 of 20 quest
    7·1 answer
  • What is the answer to this
    10·1 answer
  • Write the slope of a line parallel to the given line<br> Y=7/4x-2
    10·1 answer
  • (Very easy) Find the volume. Round to the nearest tenth if necessary.
    5·2 answers
  • PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!!
    14·2 answers
  • Montella selling roses for four dollars each to raise money for a local charity if you spends 184 to buy the flowers roses Xmas
    5·1 answer
  • So I don’t know this answer
    8·1 answer
  • A class has 4 boys and 10 girls. What is the ratio in simplest form that compares number of boys to total number of students?
    12·1 answer
  • Convert this quetion into vulgar fraction​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!