Hey there! I'm happy to help!
We want to find how much money the lunch meat costs for one pound. We see that it costs $42.50 for 5 pounds, so we simply divide by 5 to see how much it costs for 1 pound.
42.5/5=8.5
Therefore, the answer is D. $8.50 per pound.
Have a wonderful day! :D
Simplify them all down to 5 then solve
Answer:
5x3
Step-by-step explanation:
this is the first step
X = 3,6 : 6 = 0,6
x : 2x : 3x
0,6 : 1,2 : 1,8
Answer:
A
Step-by-step explanation:
I think its self explanatory?
2+1=3 cups of water?