1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zimovet [89]
2 years ago
14

Alex's car depreciates in value by 18% per year.

Mathematics
1 answer:
Anna71 [15]2 years ago
6 0

Answer:

£12605.15

Step-by-step explanation:

Compound interest formula

34000(1-0.18)^5

You might be interested in
What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
KengaRu [80]

Hey there! I'm happy to help!

We want to find how much money the lunch meat costs for one pound. We see that it costs $42.50 for 5 pounds, so we simply divide by 5 to see how much it costs for 1 pound.

42.5/5=8.5

Therefore, the answer is D. $8.50 per pound.

Have a wonderful day! :D

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please make it correct..I need to pass this...
Sergio [31]
Simplify them all down to 5 then solve
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
To simplify the expression 3+5×3-8÷4​
oee [108]

Answer:

5x3

Step-by-step explanation:

this is the first step

5 0
3 years ago
Split 3kg 600g into the ratio 1:2:3
loris [4]
X = 3,6 : 6 = 0,6
x : 2x : 3x
0,6 : 1,2 : 1,8
8 0
3 years ago
If Sarah drink 2 cups of water and then drink one more how many cups of water did Sarah drink?
gayaneshka [121]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

I think its self explanatory?

2+1=3 cups of water?

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If the future value of an annuity due is $25,000 and $24,000 is the future value of an ordinary annuity that is otherwise simila
    8·1 answer
  • Find the area of the surface. the part of the hyperbolic paraboloid z = y2 − x2 that lies between the cylinders x2 + y2 = 4 and
    9·1 answer
  • Solving QE's by factoring
    12·1 answer
  • -2x + 11 + 6x<br> What is the answer?
    10·1 answer
  • Janice has car insurance that she must pay four times a year. If each payment is $156, how much money should she set aside each
    9·2 answers
  • How are absolute value and opposites realated​
    11·2 answers
  • Plz help me it's due now
    11·2 answers
  • 7x-5=8(x*3) what value of x makes this equation true
    14·2 answers
  • Find the value of the the missing angle in grades in each of the following figures.​
    8·1 answer
  • Jeffrey can paint 2/3 of the classroom in 2 hours how much of the classroom can Jeffery paint in 1 hour
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!